Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ''demokratik açılım''ın açmaza sıkıştırıldığını ileri sürerek, ''TBMM, bu kısır döngüyü aşmalı'' dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ''yeni sol parti'' çalışmalarına katılan KESK Genel Başkanı Sami Evren, Prof. Dr. Mithat Sancar, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ağır kayıplar ve derslerle geride bırakılan on yılların, herkese, şiddetten çıkış yolunun demokratik zeminde bulunduğunu göstermiş olması gerektiğini ifade etti. ''İyi şeyler olacak'' müjdesiyle başlayan ''demokratik açılım''ın, 2009 yılının son günlerinde bir kez daha açmaza sıkıştırıldığını öne süren Uras, ''Ama hepimiz biliyoruz ki aslında açmaza alınan ortak geleceğimizdir'' dedi.

TBMM'nin ''bu kısır döngüyü aşması ve kendisine bağlanan umutları boşa çıkarmaması gerektiğini'' belirten Uras, şu görüşleri dile getirdi:

''Toplumsal sorunların çözümünü asker ve yargı alanına terk eden pasif izleyicilik konumuna sürüklenmemelidir. Bu durum, zaten zayıf olan demokrasimize ve onun kurumlarına olan inancın daha da aşınmasına neden oluyor.

90 yıllık bu Mecliste bir sosyalist milletvekili olarak olan bitene seyirci kalamazdım. Çatışmaların tüm ülke sathına yayılması, mağdurların ve ezenlerin etnik temelde bölünmesi tehlikesi karşısında, bu olumsuz yönelimi engelleyecek politikalar geliştirmek, siyasetle ilgilenen herkesin öncelikli görevidir. Mevcut siyasal partilere köklü eleştiriler yönelten ve bu ülkeye demokrasi, adalet, eşitlik ve özgürlük getirme iddiasını taşıyanların başka türlü davranması mümkün değildir.

UMUYORUM Kİ BARIŞ VE UMUT YENİDEN ORTAK RÜYAMIZ OLUR
Barış ve demokrasi sürecinin tıkanıklıktan çıkmasına katkıda bulunmak, sorunların TBMM çatısı altında tartışılmasına ve çözüm bulunmasına yol açmak amacıyla Barış ve Demokrasi Partisi'nin TBMM'de grup kurma imkanına kavuşması için küçük bir adım atarak, bu partiye katıldım. Umuyorum ki geleceğimiz hakkında endişe duyan her sorumlu yurttaş ve siyasal partinin sergileyeceği kararlılık ve çabayla, barış ve umut yeniden ortak rüyamız olur ve Türkiye karanlık günlerini kısa zamanda geride bırakır.''

'BDP'DE OLMASI DURUMU DEĞİŞTİRMİYOR'
Bir soru üzerine, BDP'de görev almayacağını belirten Uras, ''Bir dayanışma ilişkisi olarak sürecek ilişkimiz'' dedi.

''Yeni sol parti'' girişimi ile ilişkisinin bundan sonra nasıl olacağının sorulması üzerine ise Uras, ''Arkadaşların mücadelesine destek vereceğiz'' diye konuştu.

Uras'ın söz verdiği Prof. Dr. Sancar, aynı soruya karşılık, ''Yine birlikte yürüyoruz. Bu çalışma sürecek. Ufuk Uras da bunun bir parçasıdır. BDP'de olması bu durumu değiştirmiyor. Kendisi baştan beri içindedir, aynı şekilde bütün gücü ve ağırlığıyla bu çalışmanın içinde yer alacaktı. Oradaki etik ve hukuksal sınırlamalar dışında herhangi bir değişiklik görmüyoruz'' dedi.