İstanbul Okmeydanı'da düzenlenen protesto gösterisi sırasında başından vurularak ağır yaralanan Uğur Kurt isimli vatandaş kurtarılamadı.

Açıklama İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan geldi.

Vali Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Okmeydanı Hastanesinde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı, vefat etti. Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Okmeydanı'da öğle saatlerinde Şark Kahvesi önünde toplanan bir grup, Soma maden ocağı faciasını protesto için gösteri düzenlemek istedi.

Yüzleri maskeli grup, "Berkin Elvan ölümsüzdür, Soma faciasının hesabı sorulacaktır" şeklinde sloganlar attı.

Yola barikat kuran gruba polisin biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

Göstericilerin attığı molotof kokteyli polisin "akrep" adı verilen zırhlı aracına molotofkokteyli isabet etti.

Polis aracı alev alırken, araçtan inen polis memuru havaya ateş açtı. Bu sırada Okmeydanı Cemevi bahçesinde bir cenaze için bekleyen Uğur Kurt isimli vatandaş başına isabet eden kurşunla ağır yaralandı.

30 yaşındaki Kurt, kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen gece saatlerinde hayatını kaybetti.

Hastane bahçesinde iyi bir haber bekleyen yakınları, Kurt'un hayatını kaybettiğini duyunca büyük üzüntü yaşadı. Uğur Kurt'un bazı yakınları sinir krizi geçirirken, bazıları da yaşananlara tepki gösterdi.

Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya savcılığın el koyduğu ve polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağı öğrenildi.

Uğur Kurt
Uğur Kurt'KULLANILAN BİR SİLAH VAR'
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olay sonrası yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

"Okmeydanı'nda emniyet güçlerimiz yaptıkları görev esnasında orada bulunan grupla aralarında bir çatışma oluştu. Bu çatışmada aldığım bilgiler molotofkokteylli saldırılar olduğu, özellikle orada görev yapmakta olan bir grup polis memuruna ve araca molotofkokteylli saldırılar olduğu yönünde. Bu saldırılar sonrasında da bir çatışma var. Çatışma sonrasında da silahla yaralanan bir genç var. Olayın nasıl geliştiği nasıl olduğu nasıl bir yaralanma hadisesi vuku bulduğu elbette ki yapacağımız soruşturmalar neticesinde belli olacak

Elbette kullanılan bir silah var. Medyaya da yansıyan silahlı görüntüler var. Bütün bu çerçevede bütün detaylarıyla hem adli hem idari incelemeler yapılacak. Şu anda olayın olduğu yerde bir sükunet var. Bunun muhafazası ve stabil hale getirilmesi çok önemlidir. Acıları, üzüntüleri daha büyük acılara dönüştürmeden, o bölgede daha önce yaşamış olduğumuz hayatını kaybeden bir gencimiz de oldu biliyorsunuz. Acıları daha fazla acılarla büyütmeden huzur ortamını tesis etmemiz lazım. Yapılan her işlemin mutlaka adalet çerçevesinde yürütüleceğinden emin olması lazım.

Bunun hassasiyetle üzerinde duracağız. Kusur varsa kusuru mutlaka tespit ederiz. Neden olduysa bunu kamuoyumuzla mutlaka paylaşacağız. Ama orada, bir okulumuzun yakınında güvenlik tedbiri almak için bulunan bir emniyet birimine yapılan molotof kokteylli saldırı sonucunda gelişen ve silah kullanılan bir olay var. Bunun nasıl olduğunu nasıl geliştiğini bütün detaylarıyla kamuoyumuzla kesinlikle paylaşacağız. Kamuoyumuz bundan emin olsun. Tekrar yaralı gence şifalar diliyorum. Ümit ediyorum sağlık yönünden de tedbirler alınıyor. Hayata tekrar döndürülebilecektir. Bütün dileiğimiz şu anda bu."

ARINÇ'TAN AÇIKLAMA
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da konuya TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada değindi ve "Eğer günahı olmayan bir yurttaşımız, bir polisin silahından çıkan kurşunla, seken kurşunla dahi yaralanmış dahi olsa olaya adı karışanlar adliye önüne çıkartılmalıdır" ifadelerini kullandı.HABERE GİT

Bölgedeki gerginlik ise halen devam ediyor. HABERE GİT

KURT'UN CENAZESİ ADLİ TIP'TA
Öte yandan Uğur Kurt'un cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Kurt'un cenazesi, yakınlarının da beklediği Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan İstanbul Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ambulansa alındı.


Uğur Kurt'un yakınları, savcının gelmemesine tepki gösterirken, bazı aile üyeleri de ambulansa bindi.

Kurt'un cenazesi, Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.