NTV Haber Merkezi’nin hazırladığı ve her hafta farklı haber dosyaları ile ekrana gelen Yakın Plan, bu kez 19 yıl sonra Uğur Mumcu dosyasını tozlu raflardan indirecek. Kod adı: "Umut" isimli belgeselde Mumcu suikasti öncesi ve sonrasında yaşananlar Mumcu’nun dostlarının anlatımı ile ekrana gelecek. Suikastin şifreleri Mumcu’nun yazılarında aranacak.

Emniyet Raporları ve İfadeler İlk Kez Ekranda
NTV muhabiri Gökhan Gerçek tarafından hazırlanan belgeselde bugüne kadar hiç yayınlanmamış emniyet raporlari ile cinayete karışanların ifade tutanakları ekrana getirilecek.

Mumcunun katilleri yakalandı mı?
"Mumcunun katilleri yakalandı mı?" sorusuna yanıt aranan belgeselde dönemin tanıklarının çarpıcı açıklamaları ekrana gelecek. Belgeselde olay yerinde ilk incelemeyi yapan dönemin DGM savcısı Nuh Mete Yüksel "Delillerin karartıldığı” iddiasına yanıt verecek.

İsmet Sezgin ve Saadettin Tantan
Belgeselde ayrıca izleyiciler "Suikast uzun süre neden aydınlatılamadı?" sorusunun yanıtını dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’den dinleme imkani bulacaklar. Faillerin yakalandığı dönemde İçişleri Bakanı olan Saadettin Tantan, üstü kapanan dosyanın yeniden nasıl açıldığını ve faillere nasıl ulaşıldığını anlatacak.

Mumcu’nun son görüştüğü isimlerden olan Baki Tuğ ile Meclis Mumcu Suikasti Araştırma Komisyonu üyeleri de programda yeralacak.

'Yakın Plan' Pazartesi akşamı saat 22:15'te NTV'de.