Ukrayna Devlet Başkanı'ndan Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret

Türkiye'de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Görüşmede, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Moskova'daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılması ve bağımsızlığına ilişkin devam eden süreçle ilgili iş birliği anlaşması imzalandı.

Anadolu Ajansı 03.11.2018 - 15:56 | Son Güncelleme : 03.11.2018 - 15:59

Ukrayna Devlet Başkanı'ndan Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. 

Poroşenko ile Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, Fener Rum Patrikhanesi'ndeki basına kapalı toplantısı bir saat sürdü.

Daha sonra Poroşenko ve Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova'daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılması ve bağımsızlığına (otosefali) ilişkin devam eden süreçle ilgili iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Poroşenko, yaptığı açıklamada, tarihi anlaşmanın Ukrayna toplumu ve Ukrayna'daki barış ortamının tesisi adına büyük önem arz ettiğini söyledi.

Anlaşmanın, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne Tomos'un verilmesi (bağımsızlık yetki belgesi) ve kilisenin bağımsızlığını kazanması sürecinin devam ettiğini gösterdiğini belirten Poroşenko, "Ukrayna Hükümeti olarak, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna'ya verdiği destekten duyduğumuz memnuniyeti tekrar yinelemek isterim Tüm Ukraynalılardan da Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığı ve Ukrayna’nın birliği için dua etmelerini rica ediyorum" dedi.

"BAĞIMSIZLIĞA GİDEN YOLDA TARİHİ BİR ADIM"

Bartholomeos ise bugün imzalanan anlaşmanın Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığına giden yolda tarihi bir adım olduğunu vurguladı.

Anlaşmanın ayrıca tüm Ortodoks alemi için önem taşıdığına dikkati çeken Bartholomeos, "Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığı Ukrayna'nın hakkıdır. Sayın Poroşenko'nun nezdinde Ukraynalıları selamlamak istiyorum. Ukrayna'yı en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek istiyorum." diye konuştu.

Poroşenko, kiliseyi ziyaretinin ardından patrikhaneden ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...