Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı: Üç gemi daha yola çıktı (Bakan Akar'dan tahıl sevkiyatı açıklaması)

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından toplam 58 bin ton mısır taşıyan 3 geminin Türkiye, İngiltere ve İrlanda’ya gitmek üzere hareket ettiğini açıkladı. Tahıl sevkiyatının planlandığı şekilde devam ettiğini anlatan Bakan Akar, "Faaliyetlerimiz şu ana kadar aksaksız olarak anlaşmalarda ifade edildiği gibi devam ediyor" dedi.

Haberler - İHA - Anadolu Ajansı - DHA 05.08.2022 - 11:46 | Son Güncelleme : 05.08.2022 - 20:41

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı: Üç gemi daha yola çıktı (Bakan Akar'dan tahıl sevkiyatı açıklaması)

'nin girişimleri sonucu 22 Temmuz'da Rusya, , Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanan 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması kapsamında 3 gemi daha limanlarından yola çıktı. Ukrayna'dan tahıl almak için yola çıkmak üzere dün Bandırma Limanı'ndan gelen Barbados bandralı "Fulmar S" isimli gemide ise denetim yapıldı. Denetimlerin tamamlanmasının ardından saat 15.30'da seferine bağlayan geminin, 6 Ağustos akşam saatlerinde Ukrayna’da olması bekleniyor.

BAKAN AKAR: TAHIL SEVKİYATI PLANLANDIĞI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Bugün de tahıl yüklü 3 geminin daha limanlarından yola çıktığı söyleyen Milli Savunma Bakanı Akar, "Merkezdeki arkadaşlarımız, görevliler karşılıklı anlayış ve koordinasyon içerisinde söz konusu anlaşmanın başarılı, aksaksız bir şekilde yürümesi için gayret gösteriyor. Rusya, , BM ve olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ukrayna limanlarından ilk gemi daha önce çıkmıştı, Lübnan'a doğru seyrine devam ediyor. Bugün Ukrayna limanlarından üç gemi daha hareket etti" dedi. 

Gemilerin İngiltere, İrlanda ve 'ye gideceğini belirten Bakan Akar, "Üç gemi tahliye faaliyetine başladı. Daha önce burada 'ya gitmek için bekleyen boş gemi de hareket etti. 'ya gidecek ilk gemi olan bu gemi de bu sabah İstanbul'dan Ukrayna'ya doğru harekete geçti. Gemi Ukrayna’da yükleme yapıp dönecek. Faaliyetlerimiz şu ana kadar planlandığı şekilde, aksaksız olarak anlaşmalarda ifade edildiği gibi devam ediyor." açıklamasında bulundu.

TAHIL GEMİSİNİN TÜRK KAPTANI NTV'YE KONUŞTU

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna'dan İrlanda'ya gidecek olan ve 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı Navıstar isimli gemi Odessa Limanı'ndan hareket etti. Gemi İstanbul'un kuzeyinde Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından denetlenecek.

13 bin ton mısır taşıyan ikinci gemi Ukrayna'dan İngiltere'ye gitmek üzere Çernomorsk Limanı'ndan hareket etti. Malta bayraklı Rojen isimli geminin seyri de Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından takip ediliyor.

Ukrayna'nın Çernomorsk Limanı'nda bekleyen Polarnet isimli Türk bayraklı gemi de Karasu'ya gelmek üzere hareket etti. 12 bin ton mısır taşıyan gemi Karasu'ya varmadan önce İstanbul'un kuzeyinde Müşterek Denetleme Timi tarafından denetime tabi tutulacak.

33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı NAVISTAR isimli gemi, Odessa Limanı’ndan hareket etti. 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı NAVISTAR isimli gemi, Odessa Limanı’ndan hareket etti.

BOŞ GEMİDE DENETLEME

Ukrayna'dan tahıl almak için yola çıkmak üzere dün Bandırma Limanı'ndan gelen Barbados bandralı "Fulmar S" isimli gemi, Kilyos açıklarına demirledi.

Çernomorsk Limanı'na gidecek olan gemi, Kilyos açıklarında müşterek denetleme timi tarafından denetlendi.

Geminin seyrini ve takibini yapan merkezde görevli temsilciler tarafından, anlaşma kapsamında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusundaki denetim yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcisi ve Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen gemi denetim uzmanlarının rehberlik ettiği heyet, daha sonra gemiden ayrıldı. 

Denetlenen gemi, müşterek kontroller sonucunda temsilcilerden onay alınmasının ardından Ukrayna'nın Çernomorsk Limanı'na hareket edecek.

27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni, yapılan denetimin ardından Lübnan'a varmak üzere yola çıktı.  27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni, yapılan denetimin ardından Lübnan'a varmak üzere yola çıktı. 

SEVKİYAT ŞİMDİLİK GÜNDE 3 GEMİ İLE SINIRLI

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, sevkiyatın şimdilik günde üç gemi ile sınırlı olacağını açıkladı. Aynı zamanda aylık ihraç edilecek tahıl miktarı da 3 milyon tonu geçmeyecek. İlerleyen süreçte gemi ve toplam tahıl miktarının aşama aşama arttırılması öngörülüyor.

KÜRESEL GIDA FİYATLARI DÜŞECEK

Diğer taraftan, İstanbul'da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna'nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte küresel gıda fiyatları da düşecek.

Küresel buğday piyasasında Ukrayna ve Rusya'nın payı. Küresel buğday piyasasında Ukrayna ve Rusya'nın payı.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE İZİN YOK

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin Ukrayna limanlarından çıkmasına izin verilmeyecek.

İSTANBUL'DAKİ MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün kontrolü İstanbul'da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Küresel gıda fiyatlarını düşürecek koridorun etkin şekilde çalışması için önlemler alındı.

Buna göre gemilerin takibi uydudan ve İHA'larla yapılacak. Kontroller varış limanında gerçekleştirilecek. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek.Sevkiyatın yönetileceği merkez de İstanbul'da. 27 Temmuz'da açılan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...