Ulaşım zammına protesto

Kızılay'da bir grup, Ankara'da ulaşıma yapılan zammı ve ''torba yasa tasarısı''nı protesto etti.

Anadolu Ajansı 29.01.2011 - 16:20

Kızılay'da ESP, SDP, Sosyalis Parti ve Kaldıraç üyelerinin aralarında bulunduğu grup, Yüksel Caddesi Karanfil Sokak kavşağında toplandı.

ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, burada yaptığı konuşmada, emekçilerin yoksullaştırıldığını öne sürerek, insanların sofralarına ekmek götüremediklerini söyledi.

Yoksulluğun dünyanın ve Türkiye'nin temel sorunu olduğunu ifade eden Çelebi, Türkiye'nin birçok ilinde çocuklarını doyuramayan annelerin ekmek çalmak zorunda kaldığını ve bunun yüzünden hapsedildiklerini dile getirdi. Çelebi, buna karşılık halkın milyonlarını çalanlara hiçbir ceza verilmediğini iddia etti.

Aralık ayının 26'sında ulaşıma yapılan zamma yönelik bir çalışma başlattıklarını ve destek gördüklerini ifade eden Çelebi, 10 bin imza topladıklarını bildirdi.

Topladıkları imzaları Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e götüreceklerini, ulaşıma yapılan zammı geri aldıracaklarını savunan Çelebi, TBMM'de görüşülen ''torba yasa tasarısı''nı da protesto etti. Çelebi, torba tasarının, emekçilerin haklarının gasbı, sefalet, açlık ve yalan anlamlarına geldiğini öne sürdü.

Eylem süresince ''Patrona değil emekçiye bütçe'', ''Zamma, zulme, soyguna son'', ''Gökçek elini cebimizden çek'' gibi sloganlar atan grup, diğer konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halay çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...