Ulaşıma kar engeli (Yollarda son durum)

Kar yağışı nedeniyle Türkiye'de çok sayıda noktada ulaşımda zorluklar yaşanıyor. Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan otomobildeki ailenin yardımına sağlık ekipleri yetişti. Giresun-Sivas kara yolundaki Eğribel Geçidi çığ nedeniyle, Bingöl-Erzurum karayolu, yoğun kar nedeniyle ulaşıma kapandı

Haberler - İHA - Anadolu Ajansı - DHA 16.01.2019 - 03:57

Ulaşıma kar engeli (Yollarda son durum)

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşımda zorluklar yaşanıyor.

DONMAK ÜZEREYKEN KURTARDILAR

'ın Göksun ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan otomobildeki ailenin yardımına sağlık ekipleri yetişti. Paletli kar ambulansıyla ulaşılan 4 kişilik aile, Göksun Devlet Hastanesine götürüldü.

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan otomobildeki ailenin yardımına sağlık ekipleri yetişti.

Göksun ilçesinden 30 kilometre uzaklıktaki Fatmakuyu Mahallesi'ne gitmeye çalışan ve isimleri henüz öğrenilemeyen biri bebek 4 kişilik ailenin içerisinde bulunduğu otomobil, kar yağışı ve tipi dolayısıyla mahsur kaldı. Donma tehlikesi geçiren aile, cep telefonuyla 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi.

İhbar üzerine paletli kar ambulansıyla güçlükle aileye ulaşan sağlık ekipleri, bebek ve ailesini Kahramanmaraş-Kayseri kara yoluna getirdi. 112 Acil Servis ekiplerine teslim edilen aile, Göksun Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Donma tehlikesi geçiren bebek ve ailenin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

KARABÜK'TE KAR YAĞIŞI NEDENİYLE KAPANAN YOL AÇILDI

Karabük'te etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan D-100 karayolu Bolu istikameti, çalışmaların ardından açıldı.

D-100 karayolunun Eskipazar ilçesi Kemikli rampaları geçişi ile Aslanlar mevkisindeki kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Bolu istikametinde duran ulaşım, Karayolları ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışmalarıyla normale döndü.

Araçların, İstanbul ve Ankara istikametine kontrollü geçişine izin verilirken, Karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle ağır tonajlı araçların karayoluna çıkışlarını belirlenen bazı noktalarda engelleyen polis ekipleri, yaşanan hasarlı kazalara da müdahale ediyor.

EĞRİBEL GEÇİDİ ULAŞIMA KAPANDI

Giresun-Sivas kara yolundaki Eğribel Geçidi çığ nedeniyle ulaşıma kapandı.

Giresun'un iç kesimlerindeki ilçeleri ile Sivas kara yolu bağlantısını sağlayan 2 bin 200 rakımlı geçitte kar yağışı ve tipi etkili oluyor.

Kar ve tipinin yanı sıra çığ düşmesi sonucu yol ulaşıma kapandı. Kara yolu güzergahını kullanan bazı araç sürücüleri ve vatandaşların Karayolları Bakımevi ile bölgedeki dinlenme tesislerinde konakladıkları öğrenildi.

Karayolları 104. Şube Şefliği yetkilileri, bölgede yolun ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

BİNGÖL

Bingöl-Erzurum kara yolu, yoğun kar ve tipi dolayısıyla ulaşıma kapandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Bingöl-Erzurum kara yolunun yoğun kar ve tipi nedeniyle Karayolları 12'nci Bölge Müdürlüğünce, Erzurum il sınırından itibaren trafiğe kapatıldığı bildirildi.

TİPİDE MAHSUR KALANLARIN İMDADINA PALETLİ AMBULANSLA YETİŞTİLER

Erzurum'da etkili olan kar yağışı, tipi ve şiddetli fırtına nedeniyle yolda mahsur kalan vatandaşlar 112 Acil Servis ekiplerince paletli ambulansla kurtarıldı.

Bölgede etkili olan kar, tipi ve fırtına yüzünden özellikle Erzurum-Çat-Bingöl kara yolunun 20 kilometresinde ulaşımda aksamalar yaşandı.

Çat ilçesinden Erzurum istikametine giden çok sayıda otomobil, tır ve yolcu otobüsündeki kişiler yolda mahsur kalarak kurtarılmayı bekledi.

DONMA TEHLİKESİ GEÇİREN VATANDAŞLARI KURTARDILAR

Bölgede ihbar üzerine kapalı olan kırsal bir mahalle yolundaki hastayı paletli ambulansla Çat Devlet Hastanesine götüren 112 Acil Servis ekipleri daha sonra kara yolunda mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için harekete geçti.

Olumsuz hava koşullarına rağmen araçların mahsur kaldığı bölgeye ulaşan sağlık ekipleri, vatandaşları alarak paletli ambulansla ilçe merkezine götürdü.

Paletli ambulansla zaman zamanda fırtına ve tipi nedeniyle kapanan yolları da açarak sürücülere yardımcı olan ekipler, donma tehlikesi geçiren çok sayıda vatandaşın hayatını kurtardı.

KURTARILAN VATANDAŞLAR İLÇEDEKİ MİSAFİRHANELERE YERLEŞTİRİLDİ

Öte yandan söz konusu bölgede üzeri tamamen karla kaplanan otomobilde mahsur kalan yolcular, ekiplerce camdan çıkarılarak kurtarıldı.

Paletli ambulansla ilçeye taşınan bu kişiler, misafirhane, yatılı yurt ve resmi kurum misafirhanelerinde konuk ediliyor.

Belediye, Karayolları, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 112 Acil Servis, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile AKUT Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin bölgede çalışması sürüyor.

Bu arada, Erzurum istikametinden Bingöl yönüne ilerleyen sürücülerin geçişine olumsuz hava koşulları nedeniyle izin verilmiyor.

UŞAK'I ÇEVRE ILLERE BAĞLAYAN KARA YOLLARI YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI

Kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan Uşak-Ankara, Uşak-Kütahya ve Uşak-Denizli kara yollarında ulaşım kontrollü olarak sağlanmaya başlandı.

İl genelinde dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı dolayısıyla trafiğe kapanan, Uşak'ı Ankara, Kütahya ve Denizli'ye bağlayan kara yolları ekiplerin yoğun çalışmasının ardından kontrollü olarak yeniden ulaşıma açıldı.

Karayolları 25'inci Şube Şefi Tuncay Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ekiplerin aralıksız görev yaptığını söyledi.

Uşak il bağlantı yollarının tamamının trafiğe açıldığını belirten Güney, zincirsiz ve kar lastiği olmayan araçlarla trafiğe çıkılmamasının olumsuzluğa yol açabileceğini dile getirerek sürücüleri uyardı.

Bu arada, il genelinde kar yağışı etkisini kaybetti.

VALİ KOCABIYIK KAPANAN KARA YOLUNDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan İzmir-Ankara kara yolunda Banaz ilçesi Dumlupınar mevkisinde kara yolları ekiplerinin yol açma çalışmalarını yerinde inceledi.

Karabıyık bölgeye giderek yolda mahsur kalanlar ile sohbet etti ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Ekiplerin güzergah boyunca aralıksız çalıştığını kaydeden Kocabıyık, şunları söyledi:

"Zincirsiz ve kar lastiği olmayan araçların trafiğe çıkması bazı olumsuzluklara neden oldu. Afyonkarahisar'dan İzmir istikametine doğru şiddetli kar yağışı nedeniyle ulaşım kesintiye uğruyor. Ekiplerimiz aralıksız çalışarak bizim sorumluluk sahamızdaki bölümü ulaşıma açtık. Polis ve jandarma ekiplerimiz yol güzergahı boyunca sürücüleri uyarıyor ve herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için sabaha kadar çalışacaklar. Ben de çalışmaları yerinde inceleyerek bir olumsuzluk olup olmadığını gözlemledim."

Uşak İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin özelikle köy yolunda çalışmalarına devam ettiğini aktaran Karabıyık, "AFAD ve Sağlık Bakanlığımıza bağlı UMKE ekipleri vatandaşlarımızın herhangi bir sağlık sorununa müdahale etmek için teyakkuz halindeler. Kar paletli ambulanslarımız göreve hazır. Oluşturduğumuz kriz masası tüm olumsuzlukları anında değerlendirip gidermeye yönelik çalışıyor. Vatandaşlarımızın çok dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulunuyorum." dedi.

Vali Kocabıyık'a İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş ile polis ekipleri eşlik etti.

Kocabıyık, incelemelerin ardından AFAD ekiplerini denetledi.

DENİZLİ-ANTALYA KARA YOLU ÇİFT YÖNLÜ ULAŞIMA AÇILDI

Kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma tek yönlü kapatılan Denizli-Antalya kara yolu, yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından açıldı.

Denizli-Antalya kara yolu Cankurtaran mevkisinde yoğun kar yağışı nedeniyle 1150 rakımlı Kazıkbeli Geçidi'nde bazı araçlar yolda kaldı.

Trafik ekipleri, kazalar ve yolda kalan araçların kaldırılması için Antalya'dan Denizli yönüne trafiği tek yönlü kapattı.

Yaklaşık bir saat süren çalışmayla yolda kalan araçlar kaldırıldı, ulaşım normale döndü.

Gökpınar Mahallesi Kelleci Kardeşler mevkisinde oluşturulan kontrol noktalarında tır ve çekiciler bekletiliyor, zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor. Yolda kalan araçlar çekiciler yardımıyla kurtarılıyor.

Bu arada Denizli-Afyonkarahisar kara yolunda da ulaşımda aksamalar yaşandığı öğrenildi.

AFYONKARAHİSAR'DA ULAŞIMA KAR ENGELİ

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Afyonkarahisar-Uşak, Afyonkarahisar-Kütahya ve Afyonkarahisar-Antalya kara yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Afyonkarahisar genelinde aniden başlayan kar yağışı, şehirlerarası bağlantı yollarının kapanmasına neden oldu.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde meydana gelen yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Afyonkarahisar-Antalya karayolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

İlçede polis ekipleri tarafından otogar kavşağında durdurulan ağır tonajlı kamyon ve tırların geçişine izin verilmiyor.

Sandıklı Başağaç rampası ve Damlalı boğazında meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle bazı araçların kayarak trafiği kapattığı öğrenildi.

Sandıklı sanayi sitesine ve dinlenme tesislerine yönlendirilen kamyon ve tırlar yolun açılmasını bekliyor.

Kamyon şoförü Yusuf Taç, polis ekiplerince ağır tonajı araçların geçişine izin verilmediği için bekleme yerlerine yönlendirildiklerini belirtti.

Taç, "Nasip olur ise Bursa'ya gideceğim. Memur arkadaşlar ileride durdurarak yolun kapalı olduğunu söylediler. O yüzden buraya çektik aracımızı ve bekliyoruz. Yarın sabah açılır ise eğer yolumuza devam edeceğiz. Herkes görevinin başında ama doğal olay yapacak bir şey yok." dedi.

Romanya'ya Antalya'dan nar götürdüğünü belirten ve narı yetiştirmesi gerektiğini aktaran Anıl Yılmaz da "Benim yetiştirmem gereken malım var aracımda. Romanya haline gideceğim. Antalya'dan çıktım. Sabaha kadar termoking donar mı? Aracımız donar mı? Nasıl yaparız burada bilmiyorum. Nar yüklü aracımda, malın sahibi Romanya'dan beni arıyor ürünü yetiştirmem için. Bu bizim ihracatımız, kendi öz malımız, yurt dışına gönderdiğimiz. Bire bir ülkemizin bundan kazanç sağladığı bir ürün. Bire bir kendi ürünümüzü taşıyoruz, fason bir ürün değil bu." diye konuştu.

ERZİNCAN'DA ULAŞIMA KAR VE TİPİ ENGELİ

Erzincan'da etkili olan kar yağışı ve tipi, ulaşımda aksamalara neden oldu.

Kentte gün içinde öğlen saatlerinde kapanan Erzincan-Sivas kara yolu, kar ve tipinin etkisini sürdürmesi nedeniyle açılamadı.

Erzincan-Gümüşhane kara yolundaki Ahmediye Geçidi'nde ise ulaşım güçlükle yapılıyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle yolda kalan araçların trafik akışını engellememesi için iş makinesi desteğiyle Karayolları ve polis ekipleri çalışma yürütüyor.

Kara yolunda tipi nedeniyle ilerlemekte güçlük çeken Trabzon-Kahramanmaraş seferini yapan ve içinde 46 yolcusu bulunan özel bir firmaya ait yolcu otobüsü, Erzincan Bölge Trafik Müdürlüğü İstasyon Amiri Yalın Güder ve trafik ekipleri eşliğinde kent merkezine getirildi.

Trafik polisleri, tipi ve sisin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle tır, çekici gibi ağır tonajlı araçları durdurarak sürücüleri bir süre bekletip havanın düzelmesini bekledi.

İZMİR’İN DAĞLARINDA KAR KALINLIĞI YARIM METREYİ AŞTI

İzmir’in Ödemiş ilçesinin dağlık kesimlerinde akşamüstü etkisini artıran kar yağışıyla birlikte kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Bozdağ Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 55 santimetre olarak ölçüldü. Bozdağlar ve Aydın Dağları üzerindeki mahallelerde gerek Karayolları gerekse de Belediye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Ödemiş’in yüksek kesimlerini etkisi altına alan kar yağışı bazı mahallelerin bağlantı yollarını kapamaması için çalışmalar gece saatlerinde de devam ediyor. Özellikle Bozdağlar üzerinde yer alan mahallelerde kar nedeniyle yollarda kalan vatandaşların yardımına Belediye ekipleri koşuyor. Ödemiş-Bozdağ-Salihli karayolunun açık tutulabilmesi için Karayolları ekipleri aralıksız şekilde kar temizliği yapıyor. Jandarma, Salihli yolunu kullanacak araçlarda zincir kontrolü yapıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre bin 488 rakımdaki Bozdağ Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 55 santimetreye ulaştı. Bozdağ, Gölcük, Subatan, Çamyayla, Horzum ve Başova yaylalarında da kar kalınlığı yarım metreye yaklaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...