Cumhurbaşkanı Erdoğan Peru'da

Peru'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Devlet Başkanı Humala tarafından karşılandı. Humala, Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez gerçekleştirilen ziyaret için "Ülkemiz için tarihi an" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 03.02.2016 - 09:50 | Son Güncelleme : 03.02.2016 - 09:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan Peru'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika turu kapsamında Şili'nin ardından Peru'ya geçti.

Başkent Lima'da resmi törenle karşılanan Erdoğan'a törende atlı birlikler eşlik etti.

Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala tarafından karşılanan Erdoğan, törenin ardından görüşmeler için Başkanlık Sarayı'na geçti.

Görüşmelerin ardından iki lider Başkanlık Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Peru'ya gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, "Ancak bu ziyaretlerde epeyce geç kalındığını söylemek zorundayım" dedi.

Humala ise ziyaret için "Bu ülkemiz için gerçekten tarihi bir an" ifadesini kullanarak, "İlk defa Peru Cumhuriyeti'ne ülkenizin cumhurbaşkanı bu seviyede bir ziyaret gerçekleştiriyor" diye konuştu.

Türkiye'nin dünyanın ilk 20 ekonomisinden birisi olduğunu ve G20'ye de ev sahipliği yaptığını anımsatan Humala, ziyaretin bu açıdan kendileri için büyük önem taşıdığını vurguladı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yükseltilmesi konusuna vurgu yapan Erdoğan, Sultanahmet'te gerçekleştirilen terör saldırısında bir Peru vatandaşının yaralandığını hatırlattı. Erdoğan, "Yaralının durumunun iyi olması bizim için en büyük teselli kaynağı oldu" dedi.

5 ANLAŞMA İMZALANDI

Başbaşa ve heyetler arası görüşmelerden sonra iki ülke arasında 5 ortak anlaşma imzalandı.

Sayfa Yükleniyor...