Devlet Bahçeli'den ilk değerlendirme: Ülkücüyüm diyene yakışmıyor

MHP'de muhalifler kurultay için toplanırken, yaşananlar genel merkezin de yakın takibinde. Devlet Bahçeli "Ülkücüyüm diyene bunlar yakışmıyor" derken, NTV'ye konuşan Genel Başkan Yardımcısı Karakaya, "İbretle izliyoruz" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 15.05.2016 - 13:34 | Son Güncelleme : 15.05.2016 - 17:18

Devlet Bahçeli'den ilk değerlendirme: Ülkücüyüm diyene yakışmıyor

MHP'de hareketli bir gün yaşandı.

Muhalifler bugün kurultay için toplandı. Mahkemenin tedbir kararı nedeniyle valilik kurultaya izin vermedi, polis barikat kuruldu.

4 genel başkan adayı da bir ortak bildiri yayımlayarak "Son sözü genel başkan değil, kurultaylar söyler" dedi.

Yaşanan gelişmeler MHP Genel Merkezi'nin de takibinde. 

Genel Başkan Devlet Bahçeli ve genel başkan yardımcıları sabah saatlerinde genel merkeze geldi.

Resmi bir toplantı duyurusu yapılmazken, Bahçeli'nin yakın kurmaylarıyla süreci yakından takip ederek değerlendirmeler yaptığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili Bahçeli'den ilk değerlendirme geldi. Bahçeli'nin kurmaylarına "Yazık, ülkücüyüm diyene bunlar yakışmıyor" dediği öğrenildi.

Yaşanan gelişmelerle ilgili bir açıklama da MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya'dan geldi.

NTV'ye konuşan Karakaya, bugünkü toplantının hukuksuz bir çağırı üzerine yapıldığını savundu.

Karakaya, "Geçtiğimiz günlerde bir karar alındı, kararın icrasının mümkün olmadığı pazar günü planlanan toplantının hukuki olmayacağı uygun görüldü. Sözde kurultay toplantısının mümkün olmayacağı mahkeme kararıyla belliydi" dedi.

Genel başkan adaylarını gerginlik politikası izlemekle suçlayan Karakaya, güvenlik önlemlerine ilişkin resmi yazıyı görmeden polis barikatları önünden ayrılmayacağını söyleyen Meral Akşener'e şu eleştirilerde bulundu:

"MHP'nin teammüllerinde olmayan hareketlerde bulunuldu. Gerginlikten medet umulması MHP'nin geçmişinde olmayan şeylerdir. 3 adayın alandan ayrıldığını, Sayın Meral Akşener'in ise bariyerleri tutarak beklemeye devam ettiğini belirttiniz. Bunlar Milliyetçi Hareket Partisi'nin, ülkücü hareketin geleneklerinde olmayan davranışlardır. Kendisi tamamen ülkücü hareketin dışında yetişmiş, oralarda siyasi geleneğini öğretisini almış birisi. Hayret ve ibretle izliyoruz."

"SİNAN BEY'İN RAKAMLARLA SIKINTISI VAR"

Genel Başkan Yardımcısı, 900'e yakın delege imzasının toplandığını söyleyen Sinan Oğan için ise "Sinan Bey'in rakamlarla sıkıntısı var. Daha 1 Kasım seçimlerinden sonra 500 imza cebimde demişti, o nedenle bu konuda değerlendirme yapmak istemiyorum" ifadelerini kullandı. 

Karakaya şöyle devam etti:

"Yargıtay'ın kararının bekleneceği ifade edildi. Yargıtay'ın kararının beklenmesi gerektiği bugün ortaya çıkmadı. Bugün bir araya gelmek gerginlik oluşturmaktan başka bir şey değil. Biz Yargıtay'ın vereceği karar konusunda herhangi bir şüphemiz yok. MHP üzerinde bir algı operasyonu yürütülüyor. Bu olağanüstü kongre olmazsa bir daha kongre olmayacak algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Ülkücü iradenin kararına herkes saygılı.

Biz olağanüstü kongrelere tüzüğümüze ve geleneklerimize aykırı olduğu ve zarar vereceği için karşı çıktık. Ülkücü harekete zarar verir demiştik, bugün yaşadıklarımız da söylediklerimizin teyidi niteliğinde. Birilerinin yapacağı bu girişimlerin Milliyetçi Hareket Partisi'ne katkı sağlayacağını düşünüyorum." 

"OLAĞANÜSTÜ KURULTAYIMIZ YOK"

Genel merkez, olağanüstü kurultay çağrılarına 2018'de yapılacak olağan kurultayı işaret ederek vermişti.

Cuma günü muhaliflerin lehine ve aleyhine çıkan mahkeme kararlarının ardından açıklama yapan Devlet Bahçeli "Tane tane söyleyecek, net ifadelerle konuşacağım: 15 Mayıs’ta Olağanüstü Büyük Kurultayımız yoktur. Bu davaya gönül vermiş hiçbir kardeşim okyanus ötesi merkezli oyunun figüranı haline gelmemeli, sözde kurultay tuzağına düşmemelidir" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...