Ultra ince dizüstü pazarı genişleyecek

Tayvan'lı bilgisayar üreticisi Acer'ın genel müdürü Scott Lin, ultra ince dizüstü bilgisayarların, dizüstü pazarının yüzde 20'sini oluşturacağını ifade etti.

Haberler 25.05.2009 - 11:57

Ultra ince dizüstü pazarı genişleyecek

Tüketicilere ultra düşük enerji tüketimi (CULV) sunan ince dizüstü bilgisayarların önümüzdeki dönemde toplam dizüstü pazarının %20'sini oluşturacağını ifade eden Acer genel müdürü Scott Lin, firmanın ultra ince dizüstü bilgisayar üretiminde artış olacağının sinyallerini verdi.

Pazarda üretim sürecinde bir sıkıntı yaşandığını söyleyen Lin, özellikle yeni nesil ince dizüstü bilgisayarlarda kullanılması kaçınılmaz olan LED ekran aydınlatmaları üreticilerinin stoklarında yer alan ve DRAM bellek modüllerinin az bulunması nedeniyle üretim sıkıntısı yaşayabileceklerini ifade etti.

Lin, firmanın Mayıs ayının başından bugüne kadar Tayvan fabrikasından 2000 kadar ultra ince dizüstü çıktığını ve tüm ürünlerin satılmış olduğunu söyledi. Firma, bu sayıyı Haziran ayından itibaren aylık 5000 üniteye çıkarmayı hedefliyor.

Her ne kadar ultra ince dizüstü bilgisayarların %20-30 ve netbookların %20 oranında paylara ulaşacak olsalar da, Lin geleneksel dizüstü bilgisayarların toplam pazardan %50 ila 60 oranında payla ezici bir egemenliğe sahip olacağını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...