NTV

Ulucanlar'ın duvarlarının dili olacaklar

Anadolu Ajansı

Türkiye

'Duvarların Dili Olun' adlı belgesel film yarışmasına katılanlar Ulucanlar Cezaevi'ni anlatacaklar.

Altındağ Belediyesi, Ulucanlar Cezaevi'nin anlatılacağı 'Duvarların Dili Olun' adlı belgesel film yarışması düzenledi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yarışma ile Türkiye'nin gölgede kalan köşelerinden birini, hem yaşayanlar, hem hatırlayanlar, hem de yeni kuşaklar için aydınlattıklarını söyledi.

Belediye olarak ''Duvarların Dili Olun'' adı verilen yarışma ile cezaevinin 1920 ile 2000 yılı arasındaki döneminin anlatılmasının hedeflendiğini ifade eden Tiryaki, şu bilgileri verdi: ''Öyle mekanlar vardır ki baş rolünde oldukları olaylara sessizce tanıklık ederler. Çoğunlukla sosyal ve toplumsal değişimlerin eşiğinde başlar bu tanıklık ve değişimin tarafları yıllarca konuştuğu halde, olayı bizzat yaşayan sağır dilsiz kesilir. Çünkü 'yerin kulağı vardır' ama duvarlar dilleri olmadığı için konuşamazlar. O halde ne lazım gelir? Söyleneni duymaya istekli, hem dilden, hem halden anlayan biri lazım gelir. Sadece izleri araştıracak, yargılamadan anlamaya ve anlatmaya çalışacak biri lazım gelir. Soğuk yüzüyle, zindanlarıyla ünlü Ulucanlar'ın umut veren yüzünü de anlatacak birini bulmak için, genç belgeselcileri bekliyoruz.''

Oluşturulacak belgeselle, yıllardır, ölüm, acı ve isyanlarla anılan bir cezaevi olmanın ağırlığından kurtulmaya çalışan Ulucanlar'ın, ''hafiflemişliğini'' ve ''güzelliğini'' gençlerin hatırlayacaklarını dile getiren Tiryaki, tüm iletişim ve görsel sanatlar fakültesi öğrencilerin yarışmaya katılabileceğini söyledi.

Yarışmaya birden fazla eserle de katılabilindiğini kaydeden Tiryaki, belgesel filmlerin süresinin 20 dakikayı aşmaması gerektiğini ve Türkçe dışında başka dildeki yapımların kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Veysel Tiryaki, yarışmaya katılmak isteyenlerin 25 Aralık'a kadar belediyeye başvurabileceklerini belirterek, yarışmacıların belgesel filmlerini ise 19 Mart 2010'da teslim etmeleri gerektiğini bildirdi.

Tiryaki, cezaevinde bir Kültür ve Sanat Merkezi Dönüşüm Projesi başlatıldığını da anımsatarak, kültürün en güzel ürünlerinin ancak el birliğiyle olgunlaşacağını dile getirdi.

Veysel Tiryaki, dönüşüm projesinin, Ulucanlar'ın restore edilerek müze, kütüphane, galeriler ve konferans salonlarıyla eksiksiz bir kültür-sanat kompleksi olmasını öngördüğünü kaydetti.

2008'de başlayan projenin 2010'da bitirileceğini ve hizmete açılacağını ifade eden Tiryaki, böylece hem Ankara'nın, hem de Türkiye'nin çok önemli bir ''hafıza merkezine'' sahip olacağını belirtti.