Uludağ Davos olmak için bekleyecek!

Başbakan’ın Uludağ'ı Davos heline getirin talimatı üzerine hazırlanan, Uludağ Birinci Bölge Dönüşüm Projesi iptal edildi.

NTV Haber 31.07.2009 - 20:20

Uludağ Davos olmak için bekleyecek!

Geçtiğimiz Salı günü NTV'de yapılan özel yayında, enine boyuna konuşulan Bursa’yı Davos’a dönüştürecek dönüşüm projesine, işletme sahiplerinin büyük tepkisi yanıt buldu.

Uludağ'ı Davos'a benzetmek amacıyla hazırlanan proje yeniden ele alınacak. Bu kez işletme sahipleri de proje aşamasına dahil edilecek.

Uludağ'la ilgili proje, yarışmayla belirlenmiş ve birinci aşama olarak, mevcut tesislerde ruhsata aykırı, plan dışı inşaa edilen bölümlerin yıkılmasına karar verilmişti. Konaklama tesislerinin izinsiz yaptığı telesiyej ve müştemilatlar da yıkılacaklar arasındaydı. Tesis sahiplerine de yıkım için 30 Kasım’a kadar süre verilmiş ve ‘siz yıkmazsanız biz yıkacağız’ denmişti. Bu yeni proje de NTV özel yayınında enine boyuna gündeme gelmişti:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Geçmişte tuvalet ruhsatı alıp otel yapan; genişletenler var. Uludağ'da böyle derme çatma bir hususa müsaade etmeyeceğiz”

İşletmeciler ise, “Biz bunları bir gecede yapmadık. Ordaki otoritenin bilgisi dahilinde yaptık ve altında 3 Bakan’ın imzası var. Onlarca özel sektör yatırımcısı var planlar onlar yok sayılarak yapılıyor” şeklinde ifadelerde bulundu.

BAKANLIK GERİ ADIM ATTI
Çevre ve Orman Bakanlığı ile işletmeleri karşı karşıya getiren Uludağ Milli Parkı Dönüşüm Projesi’nde, bu yayının ardından geri adım atıldı ve proje iptal edildi.

AKP İl Başkanı Nagip Vardar, “30 Kasım’a kadar olan yıkım durduruldu. Çünkü yeni bir proje yapılacak. Bu yeni proje Uludağ’daki otel işletmecileriyle Büyükşehir Belediye Başkanı birlikte hazırlayacakları bir proje olacak ve hayata geçecek.”

İŞLETMECİLER DE PROJENİN İÇİNDE
Yeni hazırlanacak projeye işletmecilerin de dahil edilmesiyle ilgili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Uygulama planlarına yönelik , otelciler ve bu konuyla ilgili kişiler olarak bir toplantı yapacağız. İstiyoruz ki Uludağ'da uygulanabilir bir plan ve bir yol haritası çıkaralım, buna göre de herkes buna uysun. Görüyoruz ki işletmeciler bizim yanımızda durmaya hazır” dedi.

Uludağ'daki turistik tesis sahiplerinin yeni öneriye ne yanıt vereceği merakla bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...