Uludağ'da kontrol alevlerde

Çember içine alınan yangın lodosun etkisiyle yayıldı. Müdahale için sabah saatleri bekleniyor.

06.12.2011 - 09:44

Uludağ'da kontrol alevlerde

Uludağ'ın eteklerindeki ormanlık alanda önceki gün akşam saatlerinde başlayan orman yangını hala söndürülemedi.

Yıldırım İlçesi'ne bağlı Fidyekızık ile Cumalıkızık köyleri arasındaki bölgede, kestane toplamaya gidenlerin yaktığı ateş sonucu çıktığı belirlenen yangın, gündüz saatlerinde kısmen kontrol altına alınmıştı. Ancak yangın rüzgarın da etkisiyle yeniden şiddetlendi.

Bölgenin sarp ve kayalık oluşu ve havanın kararması nedeniyle alevlere havadan müdahale edilemediği kaydedildi.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, ''Sıçradığı bölgeye hiçbir aracımızla geçemiyoruz. Derenin öbür tarafında yol yok. Bölge çok sarp olduğundan müdahale etmek olanaksız. Hamamlıkızık köyü tarafından sabaha kadar dozerle yol açıp, erkenden itfaiye araçları ve arazözlerle müdahale edeceğiz. Sabahın erken saatlerinde havadan iki adet yangın söndürme uçağıyla da müdahale ederek yangını söndürmeyi planlıyoruz'' dedi.

YAĞMUR BEKLENİYOR
Sadece yaprak yangını olsa da daha fazla büyümeden söndürmek istediklerini vurgulayan Coşkun, ''Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sabahın erken saatlerinden itibaren bölgede yağış olacağını duyurdu. Umarız tahminler doğru çıkar ve yağmur bize yardım eder. Yangını ağaçlara sıçramadan ve fazla zarar vermeden söndürmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Coşkun, bölgede 30 civarında itfaiye aracı ve arazözün hazır bekletildiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...