Uludere için takipsizlik kararı

Genelkurmay Askeri Savcılığı, Uludere'de 34 kişinin öldüğü hava saldırısıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Askeri savcılığın kararında ''TSK personeli TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra etmişlerdir'' denildi.

Haberler - NTV Haber 07.01.2014 - 12:01

Uludere için takipsizlik kararı

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili takipsizlik kararı verdi. "TSK personeli, Meclis ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde görevini yaptı" dedi.

Korgeneral Yıldırım Güvenç ve Tümgeneral İlhan Bölük'ün de arasında bulunduğu 5 şüpheli hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı kaydedildi.

Kararda "gerek şüphelilerin gerekse olayda görev yapan diğer TSK personelinin, TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri, dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığının anlaşıldığı" belirtildi.

Askeri savcılığın kararı, operasyon emrini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in verdiğini de ortaya koydu.

Kararda, "Genelkurmay 2. Başkanı konunun onayını almak maksadıyla MGK toplantısı nedeniyle karargahta bulunmayan Genelkurmay Başkanı'nı telefonla aradığı, tespitle ilgili bilgilerin konutundaki ofisine gönderilmesini isteyen Genelkurmay Başkanı'nın hava harekatının yapılmasına saat 20:00 itibariyle onay verdiği belirlenmiştir" denildi.

Kararda, olayın daha önce ortaya çıkmayan ayrıntıları da yeraldı. Buna göre, insansız hava aracı saat 17.20'de Haftanin Deresi Vadisi'nde sınırın 6-7 kilometre güneyinde, 3 adet motorlu araç tespit etti.

Saat 17.45'te görüntüleri eş zamanlı izleyen 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve 2'nci Ordu Komutanlığı arasında görüşmeler başladı.

Saat 17.55'te 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgenerel İlhan Bölük görüntüleri terörist olarak değerlendirdiğini ve bölgeye topçu ateşi yapmak istediklerini bildirdi.

Bu talep, saat 18.00 civarında 2. Ordu Komutanlığı'nca Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, saat 18.20'de ise Genelkurmay Harekat Merkezi'ne iletildi.

Saat 19.00'da Genelkurmay İstihbarat Başkanı Orgeneral Yaşar Güler grubun miktarı ve 3 ayrı grup olarak hareket etmeleri nedeniyle, topçu ateşinin yeterli olmayacağına, hava harekatının uygun olduğuna karar verdi.

Bu kararını dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı'na sundu. Karargahta bunlar yaşanırken, 19.34 itibariyle topçu ateşine başlandı. Genelkurmay Başkanı'nın da onayının ardından saat 20.00'den itibaren ise hava harekatı başladı.

Sayfa Yükleniyor...