Uludere şehitleri toprağa verildi

Şırnak'ın Uludere ilçesinde minibüsün devrilmesi sonucu şehit olan 9 asker bugün törenlerle son yolculuklarına uğurlandı. Şehitler için 7 ilde tören yapıldı.

Haberler 22.08.2012 - 17:20

Uludere şehitleri toprağa verildi

Şırnak'ın Uludere ilçesinde minibüsün devrilmesi sonucu şehit olan 9 asker için 7 ilde tören yapıldı.


Jandarma Uzman Çavuş Aziz Orman, memleketi Kırşehir'de toprağa verildi

Şehidin cenazesi Tuzköy Havaalanından alınarak cenaze aracıyla Yelek beldesindeki baba ocağına getirildi.

Törene Vali Özdemir Çakacak başta olmak üzere, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran, Kırıkkale Depo ve Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Selçuk Bayraktar, Kırşehir Alay Komutanı Albay Türker Yılmaz, Milletvekili Muzaffer Aslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve çok sayıda askeri erkan katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilen Şehit Uzman Çavuş Aziz Orman için saygı atışı yapıldı.

Vali Çakacak, şehidin bayrağını ve künyesini babası Hacı Orman'a teslim etti. Cenaze töreni sırasında şehidin ablası fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Kalabalık grup terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı törende şehit eşi Hülya Dokur, 8 aylık oğlu Poyraz Berat'a sarılıp gözyaşı dökerken, "Bayram göremedik. Ne desem boş. Kim ne yapacak? Her şey meydanda" diye tepki gösterdi.

Törene katılan 39'uncu Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, şehidin oğlunu kucağına alarak bağrına basıp şefkat gösterdi.

ATAKAN ÇİLLER OSMANİYE'DE TOPRAĞA VERİLDİ
Jandarma Uzman Onbaşı Atakan Çiller, memleketi Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde toprağa verildi

Şehit Atakan Çiller'in cenazesi Osmaniye Devlet Hastanesi morgundan alınarak, ilk önce Düziçi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Kanal Sokak'taki baba evine getirildi. Daha sonra İrfanlı Camisi'ne getirilen şehidin cenazesi, burada kılınan namazının ardından Alibozlu Köyü mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cenaze töreninde şehidin babası Ejder, annesi Eşe gözyaşlarına boğuldu. Cenaze törenine katılan MHP Milletvekili H.Hüseyin Türkoğlu, şehidin ağabeyi İlhan'ı kucaklayarak başsağlığı diledi.

Yine törene katılan 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Serdar Gülbaş ile Vali Celalettin Cerrah ise baba Ejder Çiller'e başsağlığı diledi.

'DOYAMADIM SANA'
Şırnak'ın Uludere ilçesinde askerleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Selahattin Recep Güç, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde toprağa verildi.

Diyarbakır'dan askeri uçakla Hatay Havaalanı'na getirilen Güç'ün cenazesi, buradan, Reyhanlı'daki baba evine götürüldü.

Yakınlarından helallik alınmasının ardından şehit Güç'ün Türk bayrağına sarılı tabutu, Çifte Minareli Mehmet Ekmen Camisi'ne getirildi.

Törene katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, baba Yusuf Güç'e başsağlığı dileğinde bulundu.

Şehit Güç'ün 2 ay önce evlendiği eşi Melisa Güç törende ''Doyamadım sana'' diyerek gözyaşlarına boğuldu. Şehidin annesi Jale Güç, tören alanındaki askerlerin yüzünü okşayarak, ''Allah'ım sizi korusun, esirgesin. Siz de benim evladımsınız'' diye ağladı.

'YAKTIN BENİ OĞLUM'
Şehit olan askerlerden 25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Ali Doğan'ın cenazesi gözyaşları arasında Çorum'un Karakeçili Köyü'nde toprağa verildi.

''Alim, Alim" diye gözyaşı döken anne Gökşen Doğan, "Yaktın beni oğlum" diye ağıt yaktı.

ALTAN CEYLAN AFYONKARAHİSAR'DA TOPRAĞA VERİLDİ
Şırnak’ın Uludere İlçesi'nde, askerleri taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş 26 yaşındaki Altan Ceyhan, memleketi Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde toprağa verildi.

Şehit Murat Ustaoğlu Çankırı'da düzenlenen törenin ardından, Şehit Osman Çelik ise Antalya'da yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı son yolculuğuna uğurlandı.

'ŞEHİDİM HAKKINI HELAL ET'
Şehitlerden uzman çavuş Süleyman Topal ise (24), memleketi Osmaniye'de toprağa verildi.

Şırnak'tan askeri uçakla Adana Havalimanı'na getirilen şehidin cenazesi, karayoluyla Çağşak köyündeki baba evine getirildi. Burada ''helallik'' alınması ve duaların okunmasının ardından şehit Topal'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, Çağşak köyü camisine getirildi.

Osmaniye İl Müftü Vekili Halit Avcı'nın, şehitliğin önemini vurgulayan konuşmasının ardından şehit Topal'ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından, Çağşak köyü mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Topal'ın cenazesi, cenaze aracıyla mezarlığa götürülürken vatandaşlar, ''Şehidim hakkını helal et, şehitler ölmez, vatan bölünmez'' sloganları attı.

Fatma (22) ve Ahmet (16) isminde 2 kardeşi olan şehidin 2 yıldır uzman çavuş olduğu ve 25 gün önce İstanbul'dan Şırnak'a tayin olduğu öğrenildi.

'SENİ KARA TOPRAKLAR İÇİN Mİ BÜYÜTTÜM'
Jandarma Uzman Çavuş Osman Çelik'in cenazesi de memleketi Finike'de toprağa verildi.

Şırnak'tan askeri uçakla Antalya'ya getirilen şehidin cenazesi, daha sonra karayoluyla Finike'nin Yazır köyündeki baba evine götürüldü.

Burada annesi Esma, babası Mehmet ve eşi Havva Çelik başta olmak üzere yakınları, şehit Osman Çelik ile son kez vedalaştı. Daha sonra şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, Yazır Köyü Camisi'ne götürüldü.

İkindi namazını müteakiben İl Müftü Vekili İbrahim Keser'in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, omuzlara alınarak yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki aile mezarlığa götürüldü ve defnedildi.

Bu sırada şehidin annesi Esma Çelik, ''Ben seni kara topraklar için mi büyüttüm'' şeklinde ağıt yaktı.

ŞEHİT BABASINDAN ŞEHİT AİLESİNE TESELLİ
Acının bir diğer adresi de Çankırı'ydı. Aynı kazada şehit olan jandarma uzman çavuş Murat Ustaoğlu'nun cenazesi, memleketi Çankırı'nın Kurşunlu ilçesinde toprağa verildi.

Şırnak'tan askeri uçakla Ankara'ya götürülen şehidin cenazesi, karayoluyla Kurşunlu'ya bağlı Sumucak köyü meydanına getirildi.

Şehidin tabutuna sarılarak ağlayan yakınları güçlükle sakinleştirildi. 27 Mayıs'ta Cudi Dağı'nda operasyon yürüten güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Teğmen Korhan Kuruçay'ın babası Ünal Kuruçay da aileyi teselli etti.

Çankırı Müftüsü Arslan Türk'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, askerlerin omuzunda cenaze aracına kadar taşındı. Vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Şehit jandarma uzman Çavuş Ustaoğlu'nun cenazesi, köy mezarlığında toprağa verildi.

Şehit olan korucu Mehdi Tosun ise salı günü yapılan düzenlenen törenle toprağa verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...