Uludere’de, 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonunda, istihbaratı kim verdi sorusuna yanıt ABD’den geldi.

Wall Street Journal Gazetesi, Uludere'de istihbaratı Amerikalıların verdiğini iddia etti.

Gazetenin Amerikan Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun bu istihbarata bağlı olarak yapıldığı öne sürüldü, “Ancak operasyon bizim kararımız değildi, kararı Türkler verdi" denildi.

Wall Street Journal'ın haberi Ankara'nın gündemine bomba gibi düştü.

Ana Muhalefet Partisi'nin tepkisi gecikmedi. CHP Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Başbakanı suçladı: “Ortada siyasi bir cinayet var.”

Hükümeti suçlayanlardan biri de BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan. Kaplan, Uluderelilerin Amerika'ya dava açacağını söyledi: “Anlaşılıyor ki olay ABD medyasında patlak verdi. İstihbarat milli değil, ithal. Wall Street Journal Gazetesi'ndeki habere göre, predatörler bilgiyi vermiş, Türkiye uygulamış. Suçüstü yakalanmak budur. Uludereliler ABD'yi mahkemeye verecek. Uluslararası hukukta buna imkan vardır.''

Uludere olayını araştıran Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ise ABD’deki tartışmanın yüksek teknoloji ürünü donanımların müttefiklere verilip verilmeyeceğine dair olduğunu belirtti.

Olay günü bölgede ABD insansız hava araçları (Predator) olabileceğini ancak saldıraya kaynak olan bilginin İsrail yapımı insansız hava araçlarından (Heron) geldiğini dile getirdi. Heron’ların tamamen Türk personel tarafından kullanıldığını kaydeden Üstün, komisyonun da izlediği 9 saatlik görüntülerle ilgili ellerinden teknik bir rapor olduğunu da vurguladı.

Wall Street Journal Gazetesi’nin haberinden sonra saldırının ABD kaynaklı bilgilerle yapıldığı kanısının oluştuğunu ancak doğru olmadığını öne sürdü.

ABD savunma bakanlığı yetkililerine dayandırıldığı belirtilen haberle ilgili görüş bildiren herkesi komisyona davet eden Üstün, “Gelsin kim ne biliyorsa, elinde ne varsa anlatsın, eteğindeki taşları döksün” dedi.