Uludereliler BDP’lileri ağlattı

Uludere’deki bombardımanda hayatını kaybeden 34 kişinin yakınları BDP Grubu’nu ziyaret etti. BDP’liler ellerinde ölenlerin fotoğraflarını taşıyan Uluderelileri gözyaşlarıyla karşıladı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “34 kişiyi kimin katlettiğini bilmemek ikinci travmadır” dedi.

Anadolu Ajansı 10.04.2012 - 16:37

Uludereliler BDP’lileri ağlattı

TBMM’de bugün grup toplantısını yapan tek parti olan BDP Grubu’nun misafirleri vardı.

Şırnak’ın Uludere ilçesindeki bombardımanda yaşamını yitiren 34 kişinin yakınları, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak konuşma yaparken salona girdi.

Ellerinde Uludere’de ölenlerin fotoğraflarını taşıyan ziyaretçiler, alkışlarla karşılandı. Bu sırada bazı milletvekillerinin ve salonda bulunanların ağladığı görüldü.

Kışanak, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

''Uludere, hepimizin yüreğinde derin bir yara açtı. Üzerinden 104 gün geçti ancak hala katiller ortada yok. Bu da ikinci bir acı, ikinci bir yara. Ne yazık ki bu ülkede 'katledenler bulunsun, hesap versin' demek için yeniden mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Ölüm büyük bir acı, büyük bir yara ama katillerin ortaya çıkmaması en az onun kadar acı, büyük bir yara. Ölümler nedeniyle bir travma yaşadık. Toplumsal hafızamızda asla ve asla silinmeyecek bir iz bıraktı. Şimdi ikinci travmayı yaşıyoruz. Bu ülkenin savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 34 canımızı kimin katlettiğini bilinmemesi ikinci bir travmadır. Aslında bu ülkede savaş uçaklarına kimin emir vereceği açık ve net.

Savaş uçaklarına kimin emir vereceği belli değilse, bir gün o savaş uçakları gelip bu Meclis'i de bombalayabilir. Bunu mu demek istiyor iktidar, yargı? Buna inanmamızı mı bekliyorlar? Ortada açıkça üstü örtülmek istenen bir durum var. Bu sessizlik, gönüllü bir vesayet. Bu sessizlik bir suç ortaklığının sessizliği. Herkes biliyor, siyasi otoritenin izni olmadan kimse böyle bir operasyona kalkışamaz. Genelkurmay ve Başbakanlık bu operasyonu birlikte yaptılar. Uludere'nin hesabını soracağız. Ne kadar oyalasanız da kandırmaya çalışsanız da zamana yaysanız da üstünü örtmeye çalışsanız da buna gücünüz yetmeyecek.''

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''Adaleti bu çatının altında arıyoruz. Ya bu sorunu bu çatının altında çözeceğiz ya da bu çatı hepimizin başına göçecek'' dedi.

‘PARA İSTEMİYORUZ, SORUMLULAR BULUNSUN’
Uludere'deki bombardımanda yakınlarını kaybedenlerin bazıları konuşma yaptı.

Sorunun Meclis tarafından çözülebileceği inancı içinde olduklarını belirten Ferhat Encü, ''Bu işin çözülmesi için devletten adalet talep ettik. Sorumluların makamı ne olursa olsun, ucu kime dokunursa dokunsun adalet önüne çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Biz, adalet talep ediyoruz'' dedi.

Ölen 13 yaşındaki Erkan Encü'nün annesi Felek Encü de Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam ederek, ''Bizim çocuklarımızı gitti başka çocuklar gitmesin. Bu kan daha fazla dökülmesin'' dedi.

Narin Ant da ''Yapılan bu katliamın sorumlularının bulunmasını istiyoruz. Para istemiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...