Uluslararası Caz Günü'nün kalbi İstanbul'du

Cazın yıldız isimleri unutulmaz bir konser vermek için Aya İrini’de buluştu.

01.05.2013 - 10:35

Uluslararası Caz Günü'nün kalbi İstanbul'du

UNESCO ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü tarafından, geçen yıl tüm dünyada düzenlenmeye başlayan 30 Nisan, Uluslararası Caz Günü için dünyanın her ülkesinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken, kutlamaların merkezi İstanbul oldu.

Konserde sahneye müzik direktörü John Beasley ile dünyaca ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock yanı sıra piyanistler George Duke, Robert Glasper, Ramsey Lewis, Keiko Matsui ve Eddie Palmieri; vokalistler Ruben Blades, Al Jarreau, Milton Nascimento, Dianne Reeves, Esperanza Spalding ve Joss Stone; trompet sanatçıları Terence Blanchard, Hugh Masekela ve İmer Demirer; bas sanatçıları James Genus, Marcus Miller ve Ben Williams; davulcular Terri Lyne Carrington ve Vinnie Colaiuta; gitaristler Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour ve Joe Louis Walker; saksafon sanatçıları Dale Barlow, Igor Butman, Branford Marsalis, Wayne Shorter ve Liu Yuan; klarnet sanatçıları Anat Cohen ve Hüsnü Şenlendirici; kemancı Jean-Luc Ponty; perküsyon sanatçısı Pedro Martinez, tabla virtüözü Zakir Hussain ve trombon sanatçısı Alevtina Polyakova yer aldı. Gece Martin Luther King III ve Cem Yılmaz gibi isimlerin sunumlarıyla renklendi.

Uluslararası Caz Günü konseri tüm dünyada jazzday.com adresi ile UNESCO, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü’nün internet sitelerinden canlı olarak yayımlandı.

Uluslararası Caz Günü için 195 ülkede kutlama etkinlikleri düzenlendi

Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında, 30 Nisan Salı günü İstanbul’da, gün boyunca kentin farklı mekanlarına yayılan konserler, konferanslar, paneller, ustalık dersleri, caz atölyeleri, film gösterimleri ve sergiler düzenlendi.

Uluslararası Caz Günü ayrıca, toplam 195 ülkede ve ABD’nin 50 eyaletinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Dünyada Uluslararası Caz Günü; Kigali, Ruanda Nyarutarama’daki MTN Merkez Binası’nda yapılan film gösterimi ve konserlerden oluşan “Kigali Jazz 4 Peace/Barış için Kigali Caz” etkinliği; Brezilya’nın Sao Paulo kentinde Jazznos Fundos’da Brezilyalı müzisyenlerden oluşan bir kuartet ile özel bir gösteri; İtalya, Roma’da Alexander Platz Jazz Club’da yerel sanatçıların verdiği konser; Malezya’daki Penang Filarmoni Orkestrası Caz Bölümü, Penang Gurney Paragon’da “A Celebration of Jazz 2013/Caz 2013 Kutlaması” gibi etkinliklerle kutlandı.

Uluslararası Caz Günü
Uluslararası Caz Günü, UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock’un girişimiyle; cazın dünya çapında kültürlerarası diyalog ve anlayışı artırmakta oynadığı eşsiz rolünü vurgulamak ve teşvik etmek amacıyla, UNESCO üyesi ülkeler tarafından benimsendi. Uluslararası Caz Günü, UNESCO ve Birleşmiş Milletler’in resmi takvimlerinde yer alıyor.

Thelonious Monk Caz Enstitüsü her yıl UNESCO'ya üye ülkeler, ulusal komisyonlar, UNESCO ağları, UNESCO'yla bağlantılı okullar, üniversiteler, enstitüler, devlet radyoları, devlet televizyonları ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra caz kulüpleri, otel ve restoranlar ile işbirliği yaparak Uluslararası Caz Günü etkinliklerini dünyanın dört bir yanına yaymak için çalışıyor. Kütüphaneler, okullar, performans merkezleri, tüm disiplinlerden sanatçılar ve sanat kuruluşları; sunumlar, konserler ve diğer caz odaklı faaliyetlerle caz gününü kutlamaları için teşvik ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...