Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) koordinesinde yürütülen ''43. Uluslararası Kimya Olimpiyatları'' Ankara'da başladı.

Yaklaşık 70 ülkenin katıldığı etkinlikte, ülkeler kimya alanında birbirleriyle yarışacak. Uluslararası çapta prestijli bir etkinlik olan Uluslararası Kimya Olimpiyatları Türkiye'nin ev sahipliğinde 18 Temmuz'a kadar sürecek.

Olimpiyatlarda Türkiye'yi Furkan Mustafa Çetin, Emre Erten, Makbule Esen ve Pınar Selinay Doğan temsil edecek. Türkiye, ilk olarak 1978'de katıldığı ve 1994'den beri düzenli olarak katılmaya devam ettiği olimpiyatlarda 7 altın, 27 gümüş ve 29 bronz madalya kazandı.

Organizasyonun ev sahipliğini yapan ODTÜ'nün Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, ODTÜ olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Temel bilimlerin dünyanın birçok ülkesinde geride kalmaya başladığına dikkati çeken Acar, günümüzde teknolojiye ve teknolojinin verdiği ürünlere ilginin arttığını söyledi. Bilime dayanmayan, bilimden destek almayan teknolojik gelişmelerin uzun sürede başarı şansı olmadığını vurgulayan Acar, ''Türkiye'de de teknolojiye ve teknolojinin verdiği hizmetlere, insanlığa getirdiği yeniliklere değer vermek zorundayız ama bilimi de desteklemek, ilgili bütün kurumların görevidir'' dedi.

Devletin bilim ve teknoloji politikasını paralel götürmesinin önemli olduğunu belirten Acar, Türkiye'de temel bilimleri desteklemek için uzun vadeli devlet politikalarına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Uluslararası Kimya Olimpiyatları Başkanı Prof. Dr. Yavuz Ataman da 2011'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ''Kimya Yılı'' ilan edildiğini hatırlatarak, bu yılın çeşitli etkinliklerle kutlandığını, bunlardan birisinin de 43. Uluslararası Kimya Olimpiyatları olduğunu söyledi.

Uluslararası Kimya Olimpiyatlarının ilk defa 1968 yılında Çekoslovakya'da başladığını anlatan Ataman, olimpiyatlara her ülkeden liselerden, kimyayı seven ve iyi bilen öğrenciler arasından seçilen 4 kişilik takımların katıldığını söyledi.