Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Ümmetin çocukları ateşe yürüyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada "Bugün ümmetin bütün çocukları ateşe doğru yürüyorlar" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı 03.01.2016 - 21:07 | Son Güncelleme : 03.01.2016 - 21:08

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Ümmetin çocukları ateşe yürüyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suudi Arabistan ziyareti kapsamında, Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz ile görüştü. 

Başkent Riyad'da bir araya gelen Görmez ve bin Abdülaziz, önce basına kapalı olarak yaklaşık bir saat görüşme yaptı, ardından heyetler arası toplantıya geçildi.

Ziyarette Görmez, İslam coğrafyasında yaşananlardan dolayı sadece Müslümanlar ya da İslam ülkelerinin değil, özellikle İslam dininin zarar gördüğünü belirterek, "Bugün ümmetin bütün çocukları ateşe doğru yürüyorlar. Hepimize düşen, öncelikle ümmetin çocuklarını ateşe düşmekten korumaktır" dedi.

"Ümmetin ocaklarına ateş düştüğünü, Bağdat, Şam, Sana ve Trablus gibi İslam başkentlerinden ateşler yükseldiğini" anlatan Görmez, Müslümanların tarih boyunca nice medeniyetler kaybettiğini hatırlattı. Görmez, "Sekiz asır Batı'yı aydınlatan Endülüs medeniyetini kaybettik. Maveraünnehir'de on asır Müslümanlar muhteşem bir medeniyet kurdu, onu kaybettik. Afrika'da nice İslam medeniyetleri kuruldu, şu anda hiçbiri kalmadı" ifadelerini kullandı.

Müslümanların bugün aynı sorunları, tarih boyunca İslam'ın başkentliğini yapmış merkezlerde yaşadığına işaret eden Görmez, bu sorunlardan İslam dininin büyük zarar gördüğünü vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Din, iki büyük zarar görüyor. Birincisi, dinin ana yolu, yoldan sapmış tali yollar tarafından işgal ediliyor. Ehl-i sünnet, ana yoldur, bir mezhep değildir. Bu ana yolun tali yollar tarafından işgal edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Dinin gördüğü ikinci zarar ise, başka dünyalarda İslam dininin terörle, şiddetle özdeşleştirilmesi. Allah'a giden yolu böylece kapatmış oluyorlar" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...