Umut'u vuran 1573’üncü kişi

İzmir'de parkta oynarken vurulan Umut Ceylan’ın katili olduğu ortaya çıkan Can Kayı'nın, soruşturma kapsamında mercek altına alınan 1573’üncü kişi olduğu ortaya çıktı. Kayı'nın olay sonrasında gazete okumadığı, televizyon izlemediği belirlendi.

24.10.2012 - 15:58

Umut'u vuran 1573’üncü kişi

İzmir'de parkta oynarken nereden geldiği belli olmayan mermiyle vurularak hayatını kaybeden Umut Ceylan'ın soruşturmasıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

İzmir polisinin yürüttüğü soruşturmada eldeki tek delil minik Umut’un vücudundan çıkarılan mermi çekirdeği oldu. Hesaplamalarda merminin 68 bin ayrı noktadan ateşlenmiş olabileceği ihtimali değerlendirilirken, şüpheli Can Kayı, geçen hafta, Karşıyaka Girne Caddesi’nde silahla yaralama olayına karışınca yakayı ele verdi. Uyuşturucu kullanmak, yaralama, hırsızlık suçlarından poliste 8 kaydı bulunan Can Kayı, aralarında husumet bulunan Enis D.’yi tabancayla yaraladı, bir gün sonra da yakalanıp bu olayla ilgili çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Can Kayı’nin olayda kullandığı el yapımı tabancanın, Umut Ceylan’ı öldüren silahla aynı olduğu kriminal incelemede ortaya çıktı.

Çalışmalarını titizlikle yürüten İzmir polisinin, küçük Umut’un ölümünün ardından bu tipteki tabancaya sahip olan veya şüpheli görüyen 1572 kişiyi mercek altına aldığı, Can Kayı’nın 1573’üncü kişi olduğu belirlendi. Soruşturma kapsamında, 196 tabancanın da balistik incelemeye tabi tutulduğu öğrenildi. Polisin, günlerdir sürdürdüğü soruşturmada, Can Kayı’dan ele geçen tabancanın, uzmanları heyecanlandıran ve sonuca götürmesi muhtemel olan 7-8 tabancadan biri olduğu kaydedildi.

GAZETE OKUMAMIŞ, TELEVİZYON SEYRETMEMİŞ
Can Kayı’nın, ifadesinin, cezaevinde bulunması nedeniyle polis tarafından değil soruşturmayı yürüten savcı tarafından alınacağı bildirildi. Uyuşturucu bağımlısı olduğu bildirilen Can Kayı’nın, gazete okumayıp, televizyon da izlemediği, bunları yapması halinde suç aleti tabancayı yok ederek izini kaybettirmesinin mümkün olduğu açıklandı. Buca Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Kayı’nın, Umut’un vurulduğunda çevrede bir düğün olmaması nedeniyle Yeşildere Yolu’ndan araçla geçerken havaya ateş açması ihtimalinin çok yüksek olduğu da vurgulandı.

Emniyet yetkilileri, son 20 yılda bu tipte 18 vaka yaşandığını, Umut’un öldürülmesinin tek çözülen olay olduğunu da dile getirdi.

Türkiye’yi ayağa kaldıran olay, geçen 27 Ağustos’ta, Karabağlar’daki General Asım Gümdüz Parkı’nda, akşam saatlerinde meydana geldi. Parkta ablasıyla oynayan 6 yaşındaki Umut Ceylan doktorların tüm müdahalesine karşın yaşamışını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...