Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Kabulün başında konuşan Erdoğan, anlamlı bir günde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

''Geleceğe yönelik, gerek ülkemizdeki terör sorununa yönelik, gerek ülkemizde bu süreç içerisinde başlatmış olduğumuz demokratik açılım konusu, gerek Türkiye'de bir birlik projesi çalışmasına yönelik atılan adımlar sebebiyle sizlerle bir arada olmak bizler için ayrıca önem arz ediyor.

Şüphesiz ki, Türkiye'de yaklaşık bir 25 yıllık bizler için çok çok üzücü talihsiz bir süreç var. Ülkemizin birliğine, beraberliğine içeride ve dışarıda kastedenlerin gayretlerini, ne yazık ki çok üzücü bedellerini hep birlikte ödedik. Tabii burada kan vardı, gözyaşı vardı. Burada ağlayan annelerin, babaların milletimizin tabii ki sesi vardı.

Bu sürece yönelik atılması gereken adımlar eğer 24 yıl önce atılmış olsaydı, belki bugün bu durumlarda olmayacaktık. Tabii bir altyapı çalışması gerekiyordu. Bu çalışmalar yapılmak suretiyle bugün geldiğimiz noktada işin bir psikolojik süreci var, işin bir sosyolojik süreci var. İşin askeri, siyasi diplomatik süreci var. Şimdi ekonomik süreci var. Burada duygusallıkları bir kenara bırakmak suretiyle sorumluluk mevkinde olan herkes, milletçe taşın altına elimizi koymak suretiyle bir adım atmamız gerekiyor.

Tüm mesele duygusallıklardan uzak, milletimizin birlik ve beraberliğini hedefleyerek, her zaman söylediğimiz gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışı içinde bu süreci sürdürmemiz. Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona, bir defa, müsaade etmek asla mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var. Ve... Bu uğurda, 24 yılı aşalım, ta Kurtuluş Savaşı'na varan bu işin bir kaynağı var, bir bedeli var.''

''Türkiye'yi, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma azmi ve gayretiyle bu süreci işlettiklerini'' kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Tabii ki hedefimize ulaşmak için kendimize bir takvim belirledik. İnşallah 2023, Türkiye'nin dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefidir. Göreve geldiğimizde dünya ekonomileri arasında 26'ncı sıradayken bugün 17'nci sıradayız. Demek ki Türkiye bir mesafe alıyor. Bunu daha da iyi bir noktaya getirmenin gayreti içerisindeyiz.

Ama en önemli hedefimiz birliğimize, beraberliğimize kasteden anlayışlara karşı bizim çok daha farklı bir konumda olmamız lazım. Birbirimizi sevmemiz, birbirimize karşı olan saygımızı artırmamız için ne gerekiyorsa bunları akıl, bilim, tecrübe ve neticelendirme yoluyla bu çalışmaları sürdürmek ve bunu bir neticeye kavuşturma gayreti içerisindeyiz.''

AF SÖZ KONUSU DEĞİL
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede af konusunun da gündeme geldiğini belirterek, ''Genel affı biz sorduk. Sayın Başbakan o tür bir şey olmayacağını belirtti bize'' dedi.

Taner Uran, Başbakan Erdoğan'ın kabulünün ardından, dernek yönetim kurulu üyeleriyle birlikte açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Uran, ''Bu görüşmeden sonra içiniz rahat mı? Kaygılarınız giderildi mi?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Doğruyu söylemek gerekirse, Sayın Başbakan'ın, 'tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak' ve ' üniter yapı üzerinde herhangi bir spekülasyona yer vermeyeceğiz' şeklinde yapmış olduğu açıklama bizleri rahatlattı. Ama tabii ki biz bu sürecin müdahili ve takipçisi olacağız. Bunu sürekli takip edeceğiz. Her aşamada... Boşuna şehit, malul, gazi verilmediğini, boşuna bizlerin malul olmadığını dile getireceğiz. Bu konuyu taze tutacağız. Tabii provokatif, spekülatif haberlere karşı da biz uyanığız. Çünkü ortada söylenmemiş şeyler söylenmiş gibi dolaşıyor. İşte sanki bir genel af çıkacakmış gibi... Böyle bir şey de yok, bize yapmış olduğu açıklamada. Sayın Başbakan özellikle şunu belirtti; 'Duygusallıkları bir kenara bırakıp, taşın altında elimizi sokup, milletimiz için gereken neyse yapacağız' dedi. Bizlerin müsterih olmasını istedi, şahsen biz bu konuda müsterihiz. Aynı zamanda da takipçisiyiz.''

Gazetecilerin, ''kısmi af, genel af söylentileri dolaşıyor'' sözleri üzerine Uran, ''Genel affı biz sorduk. Sayın Başbakan o tür bir şey olmayacağını belirtti bize. Hatta şunu da söyledim, ben; 'Öyle şeyler dolanıyor ki sanki bölücü ele başı Öcalan dışarı çıkacak, neredeyse milletvekili olacak şeklinde spekülatif şeyler de dolaşıyor' dedim. Başbakan buna sadece güldü'' diye konuştu.

Demokratik açılıma destek verip vermeyecekleri sorusuna Uran, ''Bakın biz bir tarafız. Vermiş olduğumuz şehitler, malul ve gaziler var. Kan davası da gütmüyoruz ama bizim camiaya ters düşecek her şeye demokratik her türlü hakkımızı ortaya koyarak elimizden geleni yaparız'' yanıtını verdi.