Üniversite mezunları itfaiyeci olmak için yarıştı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 100 itfaiye eri almak için yaptığı mülakata, KPSS'den 70 ve üzeri puan alan tamamı üniversite mezunu 28'i kadın 177 kişi katıldı.

Anadolu Ajansı 28.07.2009 - 15:29

Üniversite mezunları itfaiyeci olmak için yarıştı

Konya'da Aydınlık İtfaiye Merkezi'nde yapılan sınavda önce adaylara Anayasa, Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi, 657 sayılı devlet memurları kanunu, mesleki bilgi ve becerilere yönelik sorular yöneltildi.

Adaylar daha sonra hazırlanan özel parkurda, ipe tırmanma, hortum kullanma kabiliyeti, itfaiye merdivenine tırmanma ve engelli parkuru gibi testlere tabi tutuldu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sınav Komisyonu Başkanı Abdülmelik Ötegen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 itfaiye eri alımı için 28'i kadın 177 kişinin başvuruda bulunduğunu belirtti.

KPSS BARAJI 70 OLUNCA, SINAVA İLGİ AZ OLDU
Başvurunun diğer illere göre daha az olmasını KPSS barajının yüksek (70) tutulmasına bağlayan Ötegen, adayların tamamının üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olduğunu bildirdi.

Ötegen, adayların iyi eğitimli olduğunu belirterek, iki gün devam edecek sınavlarda başarılı olan adayların itfaiye eri olarak göreve başlayacaklarını ifade etti.

Adaylardan Erdem Akkuş (27) ise 2005 yılında Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduğunu ve yaklaşık 4 yıldır iş için sınavlara girdiğini anlattı.

Akkuş, ''Parkurlarda çok zorlanmadım. İşsizlikten dolayı itfaiye eri olabilmek için başvurdum. İnşallah kazanırım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...