NTV

Üniversite öğrencilerine korsan kitap uyarısı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), "Okullarda korsan kitap satışlarının yaygınlaşmaya başladığı görülmüştür. Korsancılar, satışlarını öğrenciler aracılığıyla gerçekleştirerek hem kendilerini korumakta hem de bu gençleri suçlarına alet etmektedirler" açıklamasında bulundu.

YAYBİR'den yapılan yazılı açıklamada, korsanla mücadele kapsamında yapılan denetimlerde, özellikle üniversite öğrencileri aracılığıyla okullarda korsan kitap satışlarının yaygınlaşmaya başladığının görüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Korsancılar, satışlarını öğrenciler aracılığıyla gerçekleştirerek hem kendilerini korumakta hem de bu gençleri suçlarına alet etmektedirler. Ayrıca korsancılar, yine ortaokul ve liselerde veli ve öğretmenleri aracı kılarak da bu satışları yaptırabilmektedir. Korsan kitap hakkında kamuoyundaki bilginin yetersizliğinden faydalanan korsancılar, bu yolu seçerek öğrencilerin ihtiyaç duydukları başta yardımcı ders ve yabancı dil kitapları olmak üzere çeşitli eğitim kitaplarını bunlar sanki yasal kitaplarmış, kendilerini de hak sahipleriymiş gibi göstererek sattırmaktadır."

Kitapların hiçbir emek harcanmadan korsan yayın olarak satışının yapılmasının suç olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu, suça alet olan herkesi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda belirtilen cezalarla karşı karşıya bırakacaktır. Bu kapsamda kanunun 71. maddesinde 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezaları öngörülmektedir. Yasal gibi gösterilerek, gençleri ve vatandaşları paravan olarak kullanarak yapılan bu satışlarda yer alanların kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilmesi durumunda haklarında işlem yapılacağını, savcılığa sevk edileceklerini ve ceza almaları durumunda sicillerine işleneceğini, çocuklarımızın geleceğinin karartılmış olacağını hatırlatmak isteriz" denildi.

ETİKETLER