NTV

Ünlü heykel Baksı'da

Türkiye

2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, ödül kazanan müzenin bir yıl boyunca sergilemeye hak kazandığı, ünlü sanatçı Joan Miro’nun "Femme aux beaux seins" adlı bronz heykelini sergilemeye başladı.

2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, ünlü sanatçı Joan Miro’nun “Femme aux beaux seins” adlı bronz heykelini sergilemeye başladı.

Baksı Müzesi, Türkiye’nin en yoğun göç veren illerinden Bayburt’ta, kent merkezine 45 kilometre mesafede, Bayraktar (Baksı) köyünde ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından 2010 yılında kuruldu.

Çağdaş sanat ile geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında barındıran, atölyelerinde yöre insanına eğitim ve istihdam sağlanan Baksı Müzesi, bu çalışmalarla yurt içi ve yurt dışında kısa sürede ilgi odağı oldu. Müze, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görüldü.

Joan Miro'nun 1969'da yaptığı "Femme aux beaux seins" adlı bronz heykel, 1977 yılından itibaren Avrupa Parlementerler Meclisi'nin her yıl verdiği müze ödüllerinin bir sembolü oldu.

Ödül kazanan müzenin bir yıl boyunca sergilemeye hak kazandığı söz konusu heykel, bu yıl Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi'ne getirildi. Heykel, bir yıl boyunca Baksı'da kalacak.