İş adamı Galip Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 70 sanıklı ''suç örgütü'' davasında mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Öztürk'ün 26 yıldan 75 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Galip Öztürk, Erdem Yücel ve Cengiz Kaya ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı Fuzuli Aydoğdu, sanıklardan iş adamı Galip Öztürk'ün ''Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek'', ''tehdit'', ''gizliliği ihlal'', ''yargılamayı etkilemeye teşebbüs'', ''rüşvet'', ''kasten yaralama'', ''ihaleye fesat karıştırma'' ve ''hakkı olmayan yere tecavüz'' suçlarını işlediği gerekçesiyle 26 yıldan 75 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

'SİLAHLI' ÖRGÜT DEĞİL
Savcının mütalaasında, Galip Öztürk'ün örgüt lideri sıfatıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası hisse senedi piyasasında, sahibi olduğu Metro Grubu Şirketlerinin halka açılma sürecinde değerini olduğundan fazla göstererek, manipülatif işlemler yaptığı aktarıldı.

Sanık Öztürk hakkında ''silahlı örgüt kurmak'' suçundan dava açıldığı anımsatılan mütalaada, ''İddianamede sanığın kurmuş olduğu örgütün silahlı örgüt olduğu belirtilmişse de, gerçekleşen eylemlerde silah kullanıldığına dair herhangi bir delile ulaşılamadığı, sanıklardan ele geçen silahların ise bireysel kullanımda olan silahlardan olduğu, dolayısıyla kurulan suç örgütünün silahlı suç örgütü olduğuna dair delil elde edilememiştir'' denildi.