Ünlü mimarın köpek kulübesi belgesel oldu

New York’taki Guggenheim Müzesi’nin ünlü mimarı Frank Lloyd Wright’ın 1956 yılında küçük bir çocuğun isteğini kırmayarak tasarladığı köpek kulübesinin yapılış hikayesi belgesel oldu.

13.03.2012 - 10:22

Ünlü mimarın köpek kulübesi belgesel oldu

ABD’nin 20’nci yüzyıla damgasını vuran ünlü mimarı Frank Lloyd Wright’ın yıllar önce küçük bir müşterisinin isteğini kırmayarak tasarladığı köpek kulübesi orijinal planlara göre tekrar inşa edildi. Kulübenin inşa süreci gelecek ay yayınlanacak mimari bir belgeselle anlatılacak.

Eserleri arasında New York'taki aşağı doğru daralan sarmal biçimindeki Guggenheim Müzesi bulunan Wright, 1956 yılında 12 yaşındaki hayranı Jim Berger’den Labrador cinsi köpeği Eddie için kışlık bir kulübe tasarlamasını isteyen bir mektup aldı. Bedeli neyse ödemeye hazır olduğunu söyleyen Berger’in isteğini kırmayan Wright, ona istediği gibi korunaklı ve modern görünümlü bir kulübeyi karşılıksız tasarladı. Jim Berger ise 68 yaşındayken, orijinal planlara sadık kalarak köpek kulubesini tekrar hayata geçirdi.

Ünlü yönetmen Michael Miner ise kulübenin hikayesini anlatan 'Romanza' adlı belgeseli çekti. İlk olarak 25 Mart’ta Illinois State Museum’da gösterime girecek belgesel daha sonra Iowa, Georgia, Florida, New Jersey and New Hampshire’da meraklıları ile buluşacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...