Ünlü modacı da naylonu redediyor

Bahar Korçan’dan Doğa Derneği için doğa dostu bez çanta...

Haberler 19.02.2009 - 10:07

Ünlü modacı da naylonu redediyor

Doğa Derneği’nin ’nin önde gelen modacılarından Bahar Korçan’la işbirliği, ile üretilen doğa dostu bez çantalar hazırlandı. Çalışma, mağaza ve market alışverişlerinde naylon poşet yerine bez çanta kullanılmasını özendirmeyi ve doğa dostu yaşam alışkanlıklarının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. % 100 ham pamuk dokumadan üretilen bez çantalarda doğaya zarar vermeyen su bazlı baskı kullanıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Bahtiyar Kurt “Bu ortak çalışma bizim için heyecan verici. Ben ne yapabilirim diye soran, hemen bugün değiştirebilecekleri bir şeyler arayan doğaseverlere cevap veren bir çalışma oldu. Alışveriş merkezleri bugün doğamız için tehdit oluşturan naylon poşet yerine bez çantalara geçişin başlatılabileceği anlamlı bir nokta. Umarım bu çalışma arzu ettiğimiz gibi naylon poşet kullanımının tarihe karışması için çarpıcı bir örnek oluşturur” dedi.

Bahar Korçan ise “Dünyaya işlediğimiz suçların dosyası hayli kabarık. Ama bu proje ile yaptığımız bir yanlışı düzeltme yolunda adım attığımızı düşünüyorum. Çevreyi korumak öncelikle atıklarımızı düzenlemekle başlar. Plastik poşet yerine tasarladığım ham bezden bu çanta uzun kullanımlı ve aynı zamanda yeni dünya anlayışına sahip yeni tüketici modelini de simgeliyor. Artık harekete geçme anı. Plastik poşet kullanmayan mutlu insan olma hali.” dedi.

Çalışmayı destekleyen Ankamall AVM Genel Müdürü “Mehmet Ozan Canbolat ise “ Doğa Derneği vasıtasıyla böyle bir çalışma yapmak ve çağımızın en önemli sorunlarından biri olan çevre sorunlarına bir alışveriş merkezi kimliği ile değinebilmek bizleri son derece memnun etti. Ziyaretçilerimize Bahar Korçan'ın özel tasarımı olan çantayı Sevgililer Günü vesilesiyle hediye ederken, onları doğaya zarar veren ürünler yerine doğa dostu ürünleri kullanmaya bir nebze de olsa teşvik etmeye çalıştık.” dedi.


NAYLON NOTLAR

Naylon poşet sadece çöp ve kirlilik yaratmaz, üretim sürecinde suyumuzu tüketir, göl ve nehirlerin akış rejimlerini bozar, depolama sürecinde ciddi maliyetler oluşturur, doğal yaşam ortamlarına verdiği zararla, nesli tehlike altındaki türlerin varlığını tehlikeye sokar.


Naylon poşet kullanımı tüm dünyada 1982’de, Türkiye’de 1980’ler sonunda başladı. Bu yeni alışkanlık bir uygarlık göstergesi gibi kabul görüp yaygınlaştı. Örneğin İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerine göre, günde 10.000 ton üzerinde çöp üretilmektedir. Üretilen bu çöpün yaklaşık yüzde 10'luk bir kısmını ise naylon poşet ve diğer plastikler oluşturur. TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2002 verilerine göre ülkemizde naylon poşet ve plastik talebi her yıl 1.7, ithalatta 6.5 oranında artmaktadır.


Avustralya'da 2008 yılı sonunda süpermarketlerde naylon torba kullanımına son verildi. Çin'de Haziran 2008 tarihinden başlamak üzere çok ince plastik torba üretimi ve süpermarketlerde kullanılması yasaklandı. İrlanda Mart 2002’de naylon poşet kullanımına yönelik bir vergi koydu, o yıldan önce yılda 1,2 milyar poşet tüketiliyorken, vergi sonrası tüketim %95 oranında düştü. Sel sırasında su akışını kestiği ve ciddi maddi hasara sebep olduğu için Bangladeş’in başkenti Dakka’da da naylon poşet kullanımı yasaklandı. Güney Afrika, Almanya ve Kanada’da naylon poşetler ancak ücret karşılığı alınabiliyor. İngiltere’de 50 mağazada bez çanta uygulaması yapılarak naylon poşet talebinin bir yılda %70 oranında düşürülmesi sağlandı.


Sayfa Yükleniyor...