Unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatan kitap

kentler, kitaplar, resimler, şarkılar, fotoğraflar ve insanlar arasında gezinen Yekta Kopan'ın yeni kitabı 'Bir de Baktım Yoksun', çok iyi bildiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatıyor.

07.10.2009 - 17:57

Unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatan kitap

''Yavaşça ayağa kalktım. Üstümü başımı silktim. Mahcubiyet duygusuyla büyütülmüş bütün evlatlar gibi sağa sola baktım. Kendi kendime konuştuğumu, yerlerde yuvarlandığımı bir gören olmamıştı. Birkaç dakika olduğum yerde kaldım. Korku ve rahatlama iki yakın arkadaş olmuş, aklımın koridorlarında birdirbir oynuyorlardı.

Buzdan bir kütle, mumyadan bir heykel gibi izledim kaderimi. Babam yanımda olsa bir tokat atar kendime getirirdi beni.''

Çocukluk düşlerinden yapılmış bir evin gölgeleri içinde babanın hayaletiyle karşılaşmak... Porto­bello’da, George Orwell’ın evinin önündeki kaldırımda oturup Tanpınar okurken zamansız sevgiliyle karşılaşmak... Ku­ledibi’nde, her şeyini bir Hopper çizimini elde edebilmek için harcamış bir adamla karşılaşmak... Ölüme çeyrek kala, bir balık lokantasında küçük kızının genç kadın haliyle karşılaşmak... Cinayetle kaza arasındaki bulanıklığa sığınırken, bir evcil hayvan dükkânında vicdan azabıyla karşılaşmak...

Kara mizahla yoğunlaştırılmış usta anlatımıyla Yekta Kopan, okurunu, kentler, kitaplar, resimler, şarkılar, fotoğraflar ve insanlar arasında gezdiriyor. Çok iyi bildiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatıyor. Bir de Baktım Yoksun, unutulmaz bir karşılaşmalar kitabı.

Yekta Kopan
Yekta Kopan, Hayalet Gemi dergisindeki çalışmalarıyla tanındı. İlk kitabı 'Fildişi Karası' 2000 yılında yayımlandı. 2006 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan 'İki Kişilik Bir Oyun’un metnini yazdı. Oyun Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi. dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) tarafından yayımlanan 'Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt' seçkisinde bir öyküsüyle yer aldı. 'Da­ha Önce Tanışmış mıydık?' adındaki e-kitabı altKitap.com tarafından okura ulaştırıldı. 6 yaş öncesi için yazdığı ve Şilili res­sam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı 'Burun', Marsık Yayıncılık tarafından 2009 yılında yayımlandı. 'Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri' 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’na, 'Karbon Kopya' Dünya Kitap 2007 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...