Uşak'ta 'gazeteciler fişleniyor' iddiası

Uşak Belediyesi tarafından yerel basın mensuplarından istenen belgeler, basın çalışanlarının tepkisini çekti. Basın emekçileri, kurumlarına verdikleri belgelerin belediye tarafından da istenmesini hukuk dışı ve 'fişleme' olarak gördüklerini açıkladılar.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 19:36

Uşak'ta 'gazeteciler fişleniyor' iddiası

Uşak Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Coşkun Özler, Uşak Belediyesi'nin basın mensuplarına akreditasyon zorunluluğu getirerek, ''basın çalışanlarını fişlemek istediğini' iddia etti ve hukuk dışı uygulamayı Basın Konseyi'ne taşıyacaklarını bildirdi.

Özler, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan imzalı basın kuruluşlarına dün gönderilen akreditasyon yazısıyla ilgili olarak Uşak'ta yayın yapan yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle Uşak Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Belediye Başkanı Erdoğan'ın seçim öncesi tüm faaliyetlerinin kentte bulunan gazeteciler tarafından halka duyurulduğunu, basın çalışanlarının belediyenin çalışmalarını halka duyurmakla sorumlu olduğunu ifade eden Özler, '...Belediye Başkanı Ali Erdoğan imzalı yazıda kurumlarımızda görev yapan basın mensubu arkadaşlarımızdan akreditasyon için bazı evraklar istenmiş, bu evrakların verilmemesi halinde basın mensuplarının Uşak Belediyesi ile ilgili etkinliklere alınmayacağı yönünde bir izlenim edinilmiştir. Basın mensuplarından istenilen belgeler zaten kurumlarımızın personel alımlarında istediği ve ilgili mercilere ilettiği belgelerdir.

Bu keyfi uygulamanın ilimizde basın yayın kuruluşlarının çalışmalarını engellemek, basın mensuplarını fişlemek ve halkın haber olma özgürlüğünü engellemek amacıyla yapıldığını düşünüyoruz. Bu tür bir uygulamanın 'de hiçbir belediye tarafından yapılmadığı bilinmektedir.

Biz basın yayın kuruluşlarının temsilcileri olarak bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu düşünüyor, uygulamanın ne denli etik olduğunu kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Uygulama kaldırılıncaya kadar aşağıda imzası bulunan basın yayın kuruluşları olarak Uşak Belediyesi ile ilgili haberleri yayınlamama kararı aldık. Kamuoyuna duyururuz.''

VUKUATLI NÜFÜS ÖRNEĞİ!
ART Televizyonu Sahibi Mesut Keskin de yaklaşık 50 yıldır gazetecilik yaptığını, bu tür bir uygulamaya rastlamadığını, Türkiye'de bulunan hiçbir belediyede böyle bir uygulamanın olmadığını, istenilen belgeler arasında vukuatlı nüfus kayıt örneğinin bulunmasının sadece basın mensuplarını fişlemeye yönelik bir çalışma olduğunu öne sürdü.

Polisin güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından gazeteciler, üzerinde basın yayın kuruluşlarının temsilcilerinin imzaları bulunan basın açıklamasını Erdoğan'a vermek için Uşak Belediyesi'ne gitti.

Erdoğan'ın şehir dışında olması nedeniyle dilekçeyi, Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Gür'e teslim eden basın mensupları, uygulamanın bir an önce durdurulmasını istedi.

Gür, olayla ilgili bilgisinin olmadığını, konuyu Başkan Erdoğan'a ileteceğini dile getirdi. Basın mensupları daha sonra belediyeden ayrıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan imzalı akreditasyon yazısı dün Uşak'taki basın yayın kuruluşlarına gönderildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verilmişti:

''Basın kuruluşlarının güncel iletişim bilgileri, belediye bünyesinde düzenlenecek organizasyonlar ile basın toplantılarına katılacak olan basın mensuplarının isimleri belirlenerek, tarafımızdan istenen ekteki belgeler ile birlikte 7 gün içinde, Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne ulaştırılması halinde, Uşak Belediyesi tarafından Basın Tanıtım Kartları kendirlerine verilecektir. Basın mensuplarından sabıka kaydı (resmi kurumlara verilmek üzere), ikametgah, vukuatlı nüfus kayıt sureti, basın mensubu çalışıyor ise SSK'lı olduğunu belirten belge, tüzel kişi ise ticaret sicil gazetesi, şahıs işletmeleri ve şirketlerden bağlı bulunduğu esnaf odası ve ticaret odasından basın - yayın işi ile uğraştığını gösterir belge, 4 adet fotoğraf, telefon ve mail listesi vermeleri gerekmektedir.''

Sayfa Yükleniyor...