USB bellek kullanan askeri mahkemeye!

WikiLeaks'ten sonra yeni belge sızıntılarını önlemek isteyen ABD ordusu, devlet internet ağı SIPRNET'e bağlı bilgisayarlara her hangi bir kayıt gereci takılmasına ağır cezalar getirdi.

10.12.2010 - 10:19

USB bellek kullanan askeri mahkemeye!

Yüzbinlerce diplomatik belgenin sızdırılmasından sonra siber-güvenlik önlemlerinin artırıldığı ABD’de ordu, devlet kurumları arasındaki kapalı internet ağı SIPRNET’e bağlı bilgisayarlara her hangi bir taşınabilir belleğin veya kaydedilebilir CD/DVD’nin takılmasını yasakladı.


Wired dergisinin elde ettiği bilgiye göre, ABD Hava Kuvvetleri Ağ Operasyonları kumandanı Tümgeneral Richard Webber, yayınladığı bir talimatla SIPRNET’e bağlı ordu bilgisayarlarına hangi nedenle olursa olsun bir kayıt gereci takan kişilerin gözaltına alınıp askeri mahkemede yargılanacağını bildirdi.

Talimat, ABD’nin SIPRNET’e bağlı bir bilgisayarı bulunan tüm yurtiçi ve dışı birimlere gönderildi.

WikiLeaks’in yayınlamaya başladığı yüzbinlerce gizli belge, iddiaya göre, istihbaratçı binbaşı Bradley Manning’in bu ağa bağlı bir bilgisayardan kaydedilebilir CD yoluyla kopyalanıp dışarıya taşınmıştı. Manning, hazırladığı CD'leri Lady Gaga albümünün kutusuna koyarak taşıdı.

Geçen Ağustos’ta gizlilik dereceli askeri bilgisayarların kaydedilebilir mecralara dosya kaydı yapma özelliği kapatılmış, bilgisayarların yüzde 60’ı da dosya trafiğinin kontrol edildiği Merkezi Güvenlik Sistemi adı verilen bir sunucuya bağlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...