Üskül: O çocuk ailesinden alınır

Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ilköğretim çağındaki çocuklarını türbanlı olarak okula göndermekte ısrar eden aileleri uyardı. Üskül, “Bu iş daha ileriye giderse devlet o çocuğu ailesinden alabilir” dedi.

Haberler 23.10.2010 - 08:47

Üskül: O çocuk ailesinden alınır

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Hürriyet gazetesine konuştu.

Üskül; Adana, Konya ve Mersin’de ilköğretimde yaşanan türban ısrarını değerlendirdi.

Sözkonusu çocukların velilerinin “Bu çocuk okuyacak” sözünü anımsatan Üskül, şöyle konuştu:

“Doğru, bu çocuk okuyacak. İlköğretim zorunlu, mutlaka okula gidecek. Ancak devletin koyduğu kurallara uyarak gidecek. 18 yaşını henüz doldurmamış çocuk ve gençlerin gittiği okullarda, ilköğretimde ve ortaöğretimde devlet düzeni kurmakla ve kurallar koymakla yetkilidir. Zaten anne babalara düşen yükümlülük de o kurallara uygun biçimde çocuklarını okula göndermektir. Bu konuda taviz verilemez. Taviz verilmesi demek o çocukların eğitim hakkının engellenmesi demektir. Aileler mevzuata karşı koymakta direnirlerse suç işliyorlar demektir. Valilerin görevlerini yapması gerekir.

Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alırsa çocuk aileden alınır. Bu yetkiler devletin elindedir. Tabii bunlar aşama aşama uygulanacak şeyler. İdare önce veliyi ikna etmeye çalışır. Şu anda yapılan bu. İkna olmazlarsa cezalar var. Çocuk aynı zamanda aile içinde baskı altındaysa ve öğrenim özgürlüğü engelleniyorsa devlet o çocuğu aileden alır ve öğrenim görmesini sağlar.”

Sayfa Yükleniyor...