Usta tiyatrocu hayatını kaybetti

Tiyatroya yaptığı katkıların yanı sıra 'Hababam Sınıfı', 'Süt Kardeşler', 'Tosun Paşa' gibi klasiklerde unutulmaz rollere imza atan Türk tiyatrosunun duayen ismi Ergin Orbey yaşama veda etti.

18.07.2012 - 13:17

Usta tiyatrocu hayatını kaybetti

Türk Tiyatro yönetmeni, eğitimcisi ve oyuncu Ergin Orbey, 76 yaşında hayatını kaybetti.

14 Ağustos 1936'da dünyaya gelen Ergin Orbey, ilk olarak 1960’lı yıllarda Eskişehir’de kurulan Belediye Tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmenliği görevine gelerek Eskişehir de tiyatro çalışmalarına başladı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümünün kuruluşunda da aktif rol oynayan Orbey, 27 Mart 2001 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Kurucu Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve Şehir Tiyatrolarının birçok repertuar oyununun da rejisörlüğünü gerçekleştirdi.

Orbey, Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yönetmen, Ankara Devlet Konservatuarında eğitimci ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Sinema'da da yönetmen, senarist ve oyuncu olarak başarılı örnekler verdi. Unutulmaz rollere imza atan Orbey, Habamam Sınıfı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa gibi klasiklerde rol aldı.

Orbey’i son yolculuğuna uğurlamak için düzenlenecek olan tören, 19 Temmuz Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu Büyük Tiyatro Sahnesinde saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Büyük ustanın naşı tören sonrası Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka mezarlığında defnedilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...