Ustalar çizgisel erotizmi anlattı

Çizgi romanların 'yaramazca' tarafını ve Türkiye'nin çizgisel erotizme bakışını usta çizerler anlattı.

28.09.2010 - 16:57

Ustalar çizgisel erotizmi anlattı

Çizgi romanlar, son yıllarda ülkemizde de çıkışa geçen popüler kültür unsurları. Ve tabii ki bu disiplin de, tıpkı sinema ve edebiyat gibi, kendine özgü erotizm formüllerine sahip. Erkek dergisi FHM, Ekim sayısında tarihli sayısında konuyu mercek altına alıyor.

Gırgır dergisinin efsanevi kadrosunun önemli isimlerinden Ergün Gündüz, Karaoğlan'la tanıdığımız Suat Yalaz ve Eksi Seksen'in yaratıcısı Yalçın Didman, kapsamlı bir dosyada olayın püf noktalarını anlatmış:

Kadın karakterlerin macera çizgi romanlarındaki yeri nedir? Cinsi latif, hangi noktaya kadar zarafet içerir? Çizgi romancılar tanıdıkları kadınları mı fantastik öykülerde model alır? Yoksa tüm o endamlı güzeller tamamen hayal ürünü mü? Seksi kadın figürleri çizerken, nelere dikkat ediyorlar?

Dosyada ayrıca, Suat Yalaz'ın ülkemizde pek bilinmeyen Avrupa kariyerindeki Jimmy Toro imzalı erotik çizgi roman çalışmalarına, yepyeni bir dişi karakter olan Efsun'un ilk çizimlerine, Bosnalı Filip Andronik gibi yeni yetişmekte olan parlak çizerlerin konuya bakışlarına da yer veriliyor.

Yalçın Didman'ın çizgi romanlardan hareketle yaptığı 'toplumsal bağnazlık' tespitleri ise, son haftanın gündemi açısından ayrıca dikkat çekici.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...