Üstte cami altta cemevi

Ordu'nun Korgan ilçesinde Alevi ve Sünni vatandaşlar aynı binadaki cami ve cemevinde ibadet ediyor.

Anadolu Ajansı 02.07.2013 - 12:07

Üstte cami altta cemevi

Korgan ilçesine bağlı Çiftlik beldesinde 2010 yılında hizmete giren Çiftlik Hacı Bektaş Veli Cami ve Cemevi, Alevi ve Sünni vatandaşların hem aynı binada ibadet yapmalarını sağlıyor.

Belde halkı, özel günlerde cemevi yanındaki aşevinde bir araya geliyor.

Çiftlik Cemevi Başkanı Dursun Ali Göktepe, açıklamada, beldelerinde bir arada bulunan cami ile cemevinin barış simgesi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Bütün insanlarla kardeş olduklarını vurgulayan Göktepe, şöyle konuştu: "Kardeş, kardeşe düşman olamaz, mümkün değil. İnsana düşmanlık yakışmaz. Bize barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü yakışır. Farklı kültürler olabilir, inançlar da olabilir. Onlara saygı duyacağız. Kardeşliği böyle perçinleştireceğiz. Birbirimizi seveceğiz, birbirimize her şeyiyle saygı duyacağız. İnancına, kişiliğine, bölgesine, köyüne, ülkesine, bayrağına ve her şeyine saygı duyacağız. Kesinlikle bizler oyuna ve ikiliğe düşmeyiz."

Göktepe, "Dünya içerisinde Türkiyeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşıyız. Türkiye'de 74 milyon insan yaşıyor ve hepsiyle kardeşiz. Hepsiyle ortak noktalarımız var. Ülkemiz aynı, bayrağımız aynı, devletimiz aynı, coğrafyamız aynı. Biz nasıl bunlara düşman olabiliriz? Olamayız" dedi.

CAMİNİN İMAMI ALEVİ
Alevi kökenli cami imamı Bahattin Yağmur ise 1.5 yıl öncesine kadar Sünnilerin oturduğu mahallenin camisinde görev yaptığını belirterek, "Göreve Sünnilerin köyünde başladım. 23 yıl boyunca görev yaptım. Hiç kimse 'sen Alevisin' demedi. Orada gayet mutlu ve huzurlu bir şekilde görevimi icra ettim. O köyden ayrılırken onlar da ağladı ben de ağladım" diye konuştu.

Cami ve cemevinin bir arada olmasının sıkıntı oluşturmadığının altını çizen Yağmur, "Cuma namazı kılmayan cemaatimiz, cuma namazı kılıyor. Buranın altı da üstü de bayramda tıklım tıklım dolar. Cuma günleri yaklaşık 50 kişilik alevi cematimiz olur. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık" dedi.

Alevi ve Sünni mahallesinin yan yana olduğunu dile getiren İmam Yağmır, "Düğünümüz, davetimiz beraber. Kahvehaneye beraber gidilir ve sohbet edilir. Bir sıkıntı bu zamana kadar olmadı" şeklinde konuştu.

MÜFTÜ ORAL: HER İKİ TARAF DA ÇÖZMÜŞ
Korgan Müftüsü Muhittin Oral da cami ile cemevinin bir arada olmasının güzel bir örnek olduğunu vurgulayarak, “Vatandaşımızın herhangi bir problemi yok. Her iki taraf da problemi çözmüş" dedi.

Belde Belediye Başkanı Ali Gut ise cami ve cemevini bir arada açtıklarını anımsatarak, birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...