TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ve üyeler AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ile MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'dan oluşan heyet Apaydın Kampı'nda incelemelerde bulundu.

Sadece AA ekibinin takip ettiği ziyarette Başkan Ayhan Sefer Üstün ve heyetin diğer üyeleri Apaydın kampına girişlerinde kampın mülki idare amiri Ali Arslantaş tarafından karşılandı.

Çadırkenti dolaşan heyet, kampta konaklayan Suriyelileri selamlayarak durumlarını sordu.

Heyet, sağlık ocağında incelemelerde bulundu. Başkan Üstün, çocuğunu doktora getiren bir Suriyeli ile sohbet etti.

''Bu kampında şimdiye kadar gördüklerimizden hiç bir farkının olmadığını görüyoruz” diyen Sefer Üstün, şunları söyledi:

“Bu kampta 2764 kişi kalıyor. Yaklaşık 300 kişiye yakını asker, polis ve kamu görevlisi. Geri kalanı kadınlar ve çocuklar. Bu bakımdan çok ağırlıklı bir kısmı, kampta kalanların yüzde 80'e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil. 130 dönümlük bir kamp burası. Bunun 40 dönümü idari binalara ayrılmış, geri kalan 90 dönümde insanlar kendilerine çadır kuracak mekan zor bulmuşlar. Dolayısıyla bizim görebildiğimiz o iddialar konusunda fiziken zaten mümkün değil.''

Suriyelilere kampın şartlarını soran Üstün, ''Sizin buradaki durumunuzu Meclis'e rapor edeceğiz. Bir sıkıntı var mı, bir müşkülat var mı diye bakacağız. Burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz, ama dileğimiz Suriye'deki karışıklıklar bitsin ve bir an önce evinize barkınıza kavuşasınız” dedi.

Suriyeliler de bir sıkıntılarının olmadığını belirterek, Türkiye'ye teşekkür ettiler.

Bir Suriyeli ''Televizyonda çıkan bütün haberler, yalan ve maksatlıdır” dedi.