Utanmaz adam ve ailesiyle tanışın!

e2'nin yeni dizisi Shameless'ta, altı çocuk ve bir bekar babadan oluşan Gallagher ailesinin zaman zaman komik, çoğu zamansa yürekleri burkan hayatlarına tanıklık edeceğiz. Shameless bu akşam başlıyor.

17.02.2011 - 13:09

Utanmaz adam ve ailesiyle tanışın!

Sahtekarlık onda, alkol onda... Chicago varoşlarının bağrından kopan en çarpık ailenin reisi Frank Gallagher tanıyıp tanıyabileceğiniz en utanmaz adam. ABD’de yayınlandığı kanalda yedi senenin en yüksek reytingine ulaşan Shameless, şimdiden eleştirmenlerin gözdesi.

Her dakika, her şeyin olabileceği bir evde ailesini bir arada tutmaya çalışan genç bir kız... Annesi uzun süre önce evi terk etmiş ve nerede olduğunu hiç kimseler bilmiyor. Babası bütün zamanını içki içmekle harcıyor ve gece eve geldiğinde bulduğu ilk köşede sızıp kalıyor. Kendisinden küçük kardeşleri ise kendi başlarının çaresine bakmayı çoktan öğrenmişler. Bütün bunlara rağmen, ya da belki de bu sebeplerden dolayı; ailenin tüm fertleri birbirlerine sımsıkı sarılmaya çalışıyor.

Frank Gallagher kendi tabiriyle bir baba, bir öğretmen, bir akıl hocası ve küçük gemisinin kaptanı... Her biri başka bir alem, altı zeki çocuğun bekar babası olarak kendisiyle gurur duyuyor. Onların kendisi olmasa da -hatta kendisi olmasa daha iyi- ayakta kalabileceklerini biliyor. Ruhunun kimselere göstermeyi sevmediği derinliklerinde, çocuklarını hayattaki her şeyden daha çok önemseyen yumuşak ve masum bir yan var. Üstelik bu hayattaki en önemli şeyi, yani görkemli bir parti nasıl verilir, çok iyi biliyor...

İngiltere’den Amerika’ya Transfer
Channel 4 kanalında 2004 yılında yayınlanmaya başlanan ve sekiz sezondur devam eden aynı adlı İngiliz dizisinden adapte edilen Shameless'ın Amerikan versiyonu, birçok benzer örneğin aksine orijinali kadar başarılı bulundu. Bu başarıda en büyük paylardan biri hiç kuşkusuz ER'ın da yaratıcısı olan John Wells. Shameless'in Amerika haklarını, 2009 yılında senaristlerin grevi sona erdikten sonra satın almak isteyen HBO kanalı bunun için John Wells'i devreye sokmuş. Ancak aynı yılın sonlarına doğru proje, kablolu yayın yapan HBO'dan Showtime'a geçmiş. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında 12 bölümlük ilk sezon için start verilmiş. Dizinin orijinalini yaratan Paul Abbott, Amerikan versiyonunda da prodüktör masasında yer alan isimler arasında. Abbott, çekim aşamasında birçok klişeyle mücadele etmek zorunda kalmış. Hikayesini anlattıkları insanların sadece iki sokak ötede ya da beş mahalle aşağıda yaşadıklarını ve bu nedenle onların "diğerleri" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyor.

William H.Macy Farkı
Shameless'in başarısında, Frank Gallagher'ı canlandıran William H. Macy’nin önemli bir rolü var. Sinemaseverlerin çok yakından tanıdığı Macy, Oscar ve Altın Küre'ye aday gösterilmiş, Emmy ödülünü ise iki kez evine götürmüş ünlü bir aktör. Televizyon dünyasında adını ilk olarak birkaç sezonunda rol aldığı ER ile duyuran oyuncuyu hafızalara kazıyan rol ise; Fargo filmindeki, kayınpederinden fidye parası koparabilmek için karısını kaçırtan ancak daha sonra her şeyi yüzüne gözüne bulaştıran koca karakteri oldu. Bu filmle birçok ödüle aday gösterilen ünlü aktörün diğer önemli filmleri arasında Boogie Nights, Wag The Dog, Pleasantville ve Magnolia dikkat çekiyor. Macy, 1997 yılından bu yana kendisi gibi ünlü bir oyuncu olan, Desperate Housewives’tan tanıdığımız Felicity Huffman ile evli.

Shameless bu akşam saat 23.00'te e2'de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...