"FETÖ üyeliği" suçundan hakkında soruşturma başlatılan ''Uyanış'' filminin yönetmeni olan Ali Avcı için gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Avcı'yı, Bağcılar'daki evine düzenlenen operasyonda gözaltına aldı.

Evde bulunun ve kendisini Hasan Aslan olarak tanıtan kişi ise polis ekiplerinin evde arama yaptığı sırada kaçmaya çalıştı. Ekiplerce yakalanan bu kişinin Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) soruşturmasında firari olarak aranan ve "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen Fetullah Karabiber olduğu belirlendi.

Yönetmen Ali Avcı ve İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Karabiber emniyete götürüldü.

''UYANIŞ''IN FRAGMANINDAKİ SAHNELER TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ali Avcı'nın son filminin fragmanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine yönelik sahneler tepki çekmişti.

"REİS FİLMİNİN YAPIMCISI DEĞİL"

Öte yandan, Kafkasör Film Akademisi'nden yapılan açıklamada Ali Avcı'nın "Reis" filminde yapımcılık yapmadığı bildirildi.

Açıklamada, "Reis filmi, çekimlerine 2012 senesinde yapımcı Temel Kankıran tarafından başlanmış olan bir filmdir. Filmin başlangıcında Ali Avcı isimli şahısla anlaşılmış olunmasına karşın, şahsın 'şüpheli' davranışları sebebi ile filmin çekimlerine başlanılmadan önce şahsın film ile ilişiği kesilmiştir" denildi.