İstanbul'da düzenlenen operasyonda uyuşturucu tacirlerinin üretim için İran'dan kimyager getirdiği ortaya çıktı. 

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen hafta 2 ayrı operasyon düzenledi.

15 Ağustos'ta Bakırköy ve Zeytinburnu'nda yaptığı operasyonda önceden tespit edilen adreslere düzenlenen baskınlarda 50 kilo Hint keneviri ele geçirildi, 2 kişi de gözaltına alındı.

İKİNCİ OPERASYON

18 Ağustos'ta ise Eyüp ve Beyoğlu'nda uyuşturucu imal eden bir şebekeye ait iki adrese operasyon yapıldı. Polis ekipleri yaptıkları baskında laboratuar olarak kullanılan uyuşturucu imalathanesinde 1'i Afgan uyruklu, 4'ü İran uyruklu toplam 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri biterek adliyeye sevk edilen 2 zanlı tutuklandı.

Ekipler yaptıkları aramalarda 12 kilo Metamfetamin hammaddesi, 16 kilo ecstasy ham maddesi, 2 tabanca ve 100 kilo sıvı kimyasal madde ile 20 kilo toz kimyasal madde ele geçirildi. 

İTHAL KİMYAGER

Polis ekipleri uyuşturucu maddeleri biri kadın 2 İranlı kimyagerin ürettiği tespit ederek, şüphelileri metamfetamin üretmeleri için Türkiye'ye getirildiğini belirledi.

PİYASA DEĞERİ 5 MİLYON LİRA

Yapılan 2 ayrı operasyonda ele geçirildiği keneviri ve uyuşturucu hammaddelerinin piyasa değerinin yaklaşık 5 milyon lira olduğu belirtildi. Ekiplerin yaptığı operasyon polis kameraları tarafından görüntülendi.