Sabah saatlerinde İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Fransa'ya siyasi sığınma talebinde bulunan Cem Uzan hakkında çeşitli suçlardan dolayı gıyabi tutuklama kararı çıkarttı.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesine başvuran Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatları, 2005/123 E. sayılı dosyada sanık olarak yargılanan Cem Uzan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılmasını istedi.

Bunun üzerine İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi de Türkiye İmar Bankası T.A.Ş. hakim ortak ve yöneticileri ile banka hakim ortakları ve yöneticileri adına hareket eden kişiler hakkında ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'', ''resmi evrakta sahtecilik'', ''özel evrakta sahtecilik'', ''Bankalar Kanunu'na muhalefet'' ve ''kamu kurumunu dolandırmak'' suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında Genç Parti Genel Başkanı ve iş adamı Cem Uzan hakkında gıyabi tutuklama kararı aldı.

Daha sonra İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde İmar Bankası'nın hileli iflası nedeniyle yargılandığı davada da Cem Uzan için gıyabında tutuklama kararı çıkarıldı.

Uzan hakkında daha önce de ''özel banka parasını zimmete geçirmek'' suçlamasıyla yargılandığı İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de yakalama kararı çıkartmıştı.

Böylece Uzan hakkında toplam üç tane gıyabında tutuklama kararı çıkmış bulunuyor.