Uzay istasyonu 2020’de batırılacak

Uzay istasyonu işlevi bittikten sonra yörüngede çöp olmaması için Dünya’ya geri getirilecek.

28.07.2011 - 16:57

Uzay istasyonu 2020’de batırılacak

Rusya ve bu işteki partnerleri, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) 2020’den sonra işlevine son verip uzayda çöp olmaması için okyanusa batırmayı planlıyor.

Roskosmos uzay kuruluşunun yöneticisi Vitaly Daydov ‘ISS ömrünü tamamladıktan sonra onu yörüngesinde bırakamayız çünkü çok karışık ve ağır bir obje. Onu bu şekilde yörüngede bırakırsak uzayda çok büyük bir çöp yığını bırakmış oluruz’ dedi.

Şimdilik Rusya ve ortakları uzay istasyonunun yaklaşık 2020’ye kadar işlemini sürdürmesi kararını aldılar.

Uzay atıkları ve çöpleri ciddi problemlere sebep oluyorlar. Geçen ay bir parça uzay atığı bir uzay istasyonunu az bir farkla ıskaladı ve büyük bir kazanın eşiğinden dönüldü.

Dünya’nın yörüngesinde 355 km yükseklikte işlevini sürdüren istasyon, araştırmalar veriler ve dünyaya geri dönüşü için Rusya, Avrupa, ABD, Kanada ve Japonya’yı bir araya getirdi.

Bu istasyon 2001’de Atlas Okyanusu’na batırılmış Rusya’ya ait uzay istasyonu Mir’le aynı kaderi paylaşacak.

Amerika’nın uzay mekiklerini kullanımdan kaldırması nedeniyle, istasyona astronot göndermek Rusya’ya kalıyor. Rusya bu iş için Soyuz dönemi çalışmalarına başladı.

Rusya aynı zamanda uzaya çıkış için Soyuz kapsülü yerine tek kullanımlık ve astronotların Dünya’ya da dönebileceği bir uzay mekiği hazırlıyor.

Yeni mekiğin testleri 2015’ten sonra başlayacak. İlk olabilmek için ABD ve Rusya bir yarış içindeler.

ISS batırıldıktan sonra yörüngeye ne koyulacağı ise hala netleşmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...