Uzay İstasyonu'na 100. seyahat

Rus uzay aracı Soyuz, Uluslararası Uzay İstasyonu'na 100. Soyuz seyahatinde iki ABD'li astronot bir de Rus kozmonot taşıyor.

Haberler 16.06.2010 - 15:36

Uzay İstasyonu'na 100. seyahat

Yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) 3 kişi götürecek olan Rus Soyuz'u, Kazakistan'ın Baykonur üssünden TSİ 00.30 sularında başarıyla havalandı.


Soyuz TMA-19 aracındaki Amerikalı astronotlar Douglas Wheelock ve Shannon Walker ile Rus kozmonot Fyodor Yurchikhin'in, UUİ'de yaklaşık 6 aylık bir çalışma yapması planlanıyor. Üçlünün bu süre içinde Endeavour uzay mekiğinin ''emekli'' olmadan önce Kasım ayında yapması planlanan son seferini UUİ'den gözlemlemesi de öngörülüyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Atlantis uzay mekiğini emekliye ayırdıktan sonra, Atlantis'in kardeşleri olarak görülen Discovery ve Endeavour'un da nihai uçuşlarını yapmalarının ardından uzay mekiği programını yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyor. Daha sonraki dönemde, yeni bir gelişme olmaması durumunda UUİ'ye ulaşım için sadece Rus Soyuz araçları kullanılacak.

Yaklaşık 100 milyar dolara mal olan ve 16 ülkenin ortak projesi olan UUİ, yörüngenin ''alçak dünya yörüngesi'' adı verilen kesiminde, yeryüzünden yaklaşık 354 km uzaklıkta bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...