Uzay istasyonunda acil durum!

Soğutma sistemindeki arıza giderilemezse altı astronot kavrulma ya da donma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

02.08.2010 - 13:37

Uzay istasyonunda acil durum!

NASA, içinde altı mürettebat bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki soğutma devrelerinden birinin arızalanması üzerine İstasyon’daki güç tüketiminin yarı yarıya düşürüldüğünü açıkladı. Cumartesi günü amonyakla soğutulan iki devreden birisinin aniden durması üzerine İstasyon’daki alarm zillerinin çalmaya başladığı bildiriliyor. Soğutma devreleri, İstasyon’daki kontrol ve deney ekipmanının aşırı ısınmasını önlüyor.


Arıza üzerine astronotlardan birinin hayati olmayan ekipmanları kapattığı, bir başkasınınsa bir kablo köprüsü kurarak sağlam devrenin tüm odaları normal sıcaklıkta tutmasını sağladığı açıklandı.

İstasyon’da bulunan üç Amerikalı astronot ve üç Rus kozmonotun tehlikede olmadığı yolunda verilen güvencelere karşın, soğutma sisteminin tümüyle devre dışı kalması halinde İstasyon’un Güneş’e bakan yanında sıcaklığın 121 santigrat dereceye fırlayacağı, “gece” tarafındaysa -157 dereceye kadar düşeceği bildiriliyor. NASA, İstasyon’un iç taraflarında normal sıcaklıkta yerler bulunabileceğini, ama buralara erişimin güç olduğunu da kaydetti.

Arızalı soğutma devresinin yeniden devreye sokulması için NASA teknisyenlerince yerden yapılan bir müdahalenin başarısız olması üzerine, işin astronotlara kalabileceği ve amonyak pompasını değiştirmek için iki kez araç dışında çalışma gerekebileceği bildiriliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda halen Amerikalı astronotlar Tracy Caldwell Dyson, Shannon Walker ve Doug Wheelock ile Rus kozmonotlar Fyodor Yurchikin, Mikhail Kornienko, ve Alexander Skvortsov görev yapıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...