Uzay İstasyonu'nda kritik günler

İki soğutma sisteminden birinin bozulması Uzay İstasyonu'nda yaşayan astronotlara zor günler geçiriyor. Son tamirat girişiminde tam başarı sağlanamadı.

09.08.2010 - 13:42

Uzay İstasyonu'nda kritik günler

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun soğutma sistemindeki arıza ciddiyetini koruyor. Sekiz saati aşan uzay yürüyüşü ve tamirat operasyonu tam başarıyla sonuçlanmadı.


Soğutma sistemindeki kritik arızayı düzeltmek üzere uzay boşluğunda tam sekiz saat süren tamirat gerçekleştiren astronotların ‘kısmi başarı’ sağladığı açıklandı. İstasyonda görev yapan Douglas Wheelock ve Tracy Caldwell Dyson, uzaya çıkarak sisteme giden amonyum borularını yenileriyle değiştirdi ancak ana ünitedeki değişiklikleri gerçekleştiremedi.

Sekiz saatlik uzay yürüyüşü, bugüne kadar Uzay İstasyonu’nda yapılan en uzun süreli yürüyüş oldu. Operasyon aynı zamanda tüm uzay çalışmaları tarihinde süre açısından altıncı sıraya yerleşti.

Bozulan ünite, UUİ’deki iki soğutma sisteminden birisi. Bu sistemler olmasaydı İstasyon’daki sıcaklık 121 ile -157 derece arasında değişecekti.

Astronotların “çok zor’ dediği kritik tamirat için iki kere daha uzaya çıkılması gerekiyor. NASA, İstasyon’da bulunan üç Rus ve 3 NASA astronotunun hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı. Astronotlar, tamirat yüzünden diğer tüm deney ve araştırmaları askıya aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...