Uzay İstasyonu'nun ömrü kısa olacak

NASA, 10 yıllık çalışma sonrasında tamamlanma aşamasına gelen Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 2016 yılında yörüngesinden çıkarmayı planlıyor.

NTV Haber 13.07.2009 - 17:56

Uzay İstasyonu'nun ömrü kısa olacak

Uluslararası Uzay İstasyonu, insanoğlunun uzay çalışmalarındaki en önemli aşamalardan biri... Bir futbol sahasından daha büyük , ğırlığı 20 tonu buluyor, her 90 dakikada bir dünyanın etrafında dönüyor. Hatta geceleri dünyadan çıplak gözle görülebiliyor.

İnşaatına neredeyse 10 yıl önce başlanan uzay aracı tamamlanmak üzere ancak Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’den (nasa) şaşırtan bir açıklama geldi. NASA , 2016'ın ilk çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yörüngeden çıkarmayı planlıyor.

Yani Uluslararası Uzay İstasyonunu Atmosfere indirilecek, burada yanmaya başlayacak ve Pasifik Okyanusu'na düşürülecek. Bu, Dünyada bir faciaya yolaçmamak için kontrollü bir yok ediş olacak.

GEREKÇE: EKONOMİ
Bu kararın en önemli nedeni ekonomik... NASA 2015'ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nu finanse etmeyi planlamıyor. Zira hesaplamalara göre stasyonunun, Amerika Birleşik Devletleri'yle müttefiklerine yıllık masrafı 100 milyar dolar'ı bulucak.

Zaten daha şimdiden Uluslararası Uzay İstasyonu bütçesinde önemli ölçüde kesintiye gidilmiş durumda.

Diğer bir nedense NASA’nın Aay'a odaklanma politikası...

Ancak uzmanlarla bazı kongre üyeleri Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yok edilmesine karşı. Bu çevreler Uluslararası Uzay İstasyonu'nun daha faal çalıştırılması isterken, bu uzay aracının tasfiye edilmesinin ABD’nin uzay keşfini de olumsuz etkileyeceğini söylüyor..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...