Uzay modülünün adı Talk-Show'da açıklanacak

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yeni modülünün adını komedyen Stephen Colbert'in programında açıklayacak.

13.04.2009 - 10:43

Uzay modülünün adı Talk-Show'da açıklanacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yaptığı açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonu'na kurulacak üçüncü modülün isminin astronot Sunita Williams'ın da katılacağı "The Colbert Report" adlı programda açıklanacağını duyurdu.

ABD'li komedyen Stephen Colbert'in sunduğu talk show programında, ünlü komedyen birkaç haftadır yeni modülün adının "Stephen Colbert" olmasına yönelik esprili bir kampanya yürütüyor. Colbert, modülün adının "Colbert Modülü" konulacağı konusunda halen ümitli olduğunu söylüyor.

NASA sözcülerinden John Yembrick, yenimodülün adının birkaç gün önce verildiğini, 2006 ve 2007 yılları arasında UUİ'de yaşayan Sunita Williams tarafından açıklanacağını belirtti.

Yeni modülün, Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2010 yılının Şubat ayında NASA'ya ait bir uzay mekiği ile gönderilmesi planlanıyor. UUİ'ye bağlandığı zaman istasyonun yaşam destek sistemlerinin bir çoğunun merkezi haline gelecek modülde her biri buzdolabı büyüklüğünde sekiz ekipman rafı bulunuyor. Ayrıca modül bir banyo ve robotik kol ile çalışma ortamı sunacak bir gözlem odası bulunduracak.

Colbert, yeni modelin kendi ismini taşıması için son birkaç haftadır NASA'ya programından baskı yapıyor. Açılan bir anket sonucunda izleyicilerinden yeni modül için düzenlenen ankete kendi ismini önermelerini isteyen komedyen, 230 binden fazla oy alarak anketi birincilikle tamamladı. 20 Mart'ta sonlandırılan çevrimiçi oylamada, NASA'nın önden belirlediği "Serenity" ismi ancak 40 bin oy alabilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...