Uzay ve Dünya arasında flüt düeti

Müzisyen Ian Anderson ile astronot Catherine Coleman flüt düeti yaptı, Fransız baladı Bourree'yi icra etti.

13.04.2011 - 11:19

Uzay ve Dünya arasında flüt düeti

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlardan Catherine Coleman ile Jethro Tull müzik grubunun kurucusu Ian Anderson, flüt çalarak birbirlerine eşlik etti.

İnsanlık tarihinde ilk kez uzaydaki ve dünyadaki iki kişi, düet yapmış oldu. Anderson ve Coleman, Rus kozmonot Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961'de uzaya çıkan ilk insan olmasının 50. yıl dönümünü kutlamak için Fransa kökenli dans ezgisi 'Bourree'yi icra etti.

Coleman, parçanın kendisine ait kısmını, geçtiğimiz hafta yerküreden 355 kilometre yükseklikteki UUİ'de çaldı. Anderson ise Cumartesi günü bir tur için bulunduğu Rusya'nın Perm kentinde düeti tamamladı. İkilinin performansları, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından birleştirildi ve yayınlandı.

Ian Anderson, çalmayı bitirmesinin ardından yaptığı açıklamada, "UUİ'deki Albay Catherine Coleman'a teşekkürler. Bugünkü kozmonotların, bilim adamlarının ve astronotların, 50 yıl önceki roket kahramanlarının parçaları olduğunu hatırlamalıyız" dedi.

Yaklaşık 6 aydır UUİ'de bulunan Coleman ise, "Burada çalmak gerçekten çok farklı. Buradaki en güzel zamanımı geçiriyorum. Pek çok zaman, gözlerim kapalı şekilde çalıyorum" diye konuştu. Astronot olmasının yanı sıra amatör müzisyenlik yapan Coleman, astronotlardan oluşan Bandella isimli müzik grubunun flütçüsü. UUİ'ye 3 flüt götüren Coleman, daha önce de uzayda resital vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...