Uzaya gitmeden uzay rekoru

Altı astronot Mars yolculuğu simülasyonu için 'çakma' Mars uzay aracında 440 günü geride bıraktı.

18.08.2011 - 10:27

Uzaya gitmeden uzay rekoru

Sadece tahıl gevreği ve makarnayla beslenen, ‘Dünya’daki’ arkadaş ve aileleriyle çok az temasta bulunan Mars500 ekibi 550 metreküplük konteynırda 438 gün geçirdi. ‘Uzayda en uzun süre kalma rekoru’nun önceki sahibi Dünya yörüngesindeki Mir uzay laboratuvarında 437 gün geçiren Rus astronot Valeri Polyakov’du.

Moskova’daki Biyomedikal Enstitüsü’nde yapılan simülasyonda kullanılan her tarafı kapalı, penceresiz, çelik ‘uzay aracı’nda 14 ay önceki ‘fırlatma’dan bu yana gezegene yolculuk sırasında karşılaşılacak koşullar yaratılarak, bilim insanlarının uzun mesafe uzay yolculuklarının mürettebata psikolojik ve fiziki etkilerini keşfetmeleri sağlanıyor.

2030 yılı civarında Mars’a yolculuk planlayan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kızıl Gezegen’e gidiş-dönüş için en iyi koşullarda 250 gidiş, 30 Mars’ta kalış ve 240 da dönüş olmak üzere 520 gün gerektiğini düşünüyor.

Deneyler sırasında gerçekçi olabilmek için, deneklerin gönderdiği sinyallerin, Mars’tan Dünya’ya gönderildiğinde geçen süre gibi kontrol merkezine veya ailelerine ulaşması da 40 dakika sürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...