Uzayda kadınlar günü!

Uzay mekiği Discovery bugün öğle saatlerinde fırlatılıyor. UUİ'deki bir astronotla birlikte uzayda aynı anda bulunan kadın astronot sayısı 4 olacak.

03.04.2010 - 12:44

Uzayda kadınlar günü!

Uzay mekiği Discovery'nin biri Japon 3 kadın astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) götürmesiyle, dünyada ilk kez aynı anda 4 kadın astronot uzayda görev yapmış olacak.

Discovery ile giden Naoko Yamazaki, Dorothy Metcalf-Lindenburger ve Stephanie Wilson, kendilerini UUİ'de bekleyen Tracy Caldwell Dyson ve erkek astronotlarla birlikte montaj, tamirat ve uzay yürüyüşleri gerçekleştirecek.

"Çok önemli bir başlangıç yaptık" diyen 43 yaşındaki Stephanie Wilson, uzay yürüyüşlerinde erkeklerin yapabildiği her görevi yerine getirebilen kadınlar için yolu açtıklarını belirtti. Wilson, uzaya giden ikinci siyahi, Yamazaki de ikinci Japon kadın.

Valentina Tereşkova adlı ilk kadın kozmonot, 1963 yılında Sovyetler Birliği tarafından uzaya gönderildi. 1983 yılında Sally Ride uzaya giden ilk Amerikalı kadın unvanını kazanmış ve 2005 yılında Amerikalı Eileen Collins de uzay mekiğini kullanan ve kaptan pilotluğunu üstlenen ilk kadın olmuştu.

Diğer bir kadın astonot ise, 1996 yılında Mir uzay istasyonuna ve 2001'de UUİ'ye uçmuş olan Fransız astronot Claudie Haignere. Haignere, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac zamanında ülkesinin Araştırma ve Yeni Teknoloji Bakanıydı. Haignere, Mir'le kenetlendiğinde, Rus kozmonotlarıyla, gelecek zamanlarda çok uzun uzay yolculukları bakımından insan üremesi üzerine son derece yaşamsal deneylerde bulundu.

Bugüne kadar 460 erkek astronota karşı 52 kadın astronot yörüngede görev yaptı. Uzaya çıkan kadın astronotların sayısındaki artışa rağmen, uzay mekikleri ve UUİ'de görev alan erkek astronot sayısı kadın astronot sayısının iki mislinden fazla.

13 GÜN UZAYDA KALACAKLAR
Bu yılki ikinci uçuştan sonra yapılması öngörülen 3 uçuşla 1981'den bu yana hizmette olan mekik filosu emekliye ayrılacak.

Discovery ve mürettebatı 13 gün sürecek seyahat sırasında UUİ sakinleri için 3 ton ağırlığında ikmal malzemesi ile aralarında ilave yatakların da bulunduğu malzeme ve teçhizat götürecek. UUİ'ye götürülecek malzemeler arasında tıp, biyoloji, kimya, fizik ve ekoloji alanlarında bilimsel deneyler yapmakta kullanılacak 7 adet platform da bulunuyor.

Uzay mekiği ayrıca yerçekimsiz ortamda yürütülen deneylerde kullanılan kan, idrar, salya, bitki ve mikrop numunelerini saklamaya yarayacak ilave bir soğutucunun yanı sıra kas gücünü ölçmeye yarayan yeni bir egzersiz cihazı da götürecek.

Yörüngedeki UUİ'nin inşaatının aşağı yukarı tamamlanmasının ardından NASA, değişecek malzeme ve teçhizatlar ile uzay boşluğu ve yerçekimsiz ortamda deneyler yapılmasına yönelik araç gereçler gönderiyor.

2020 sonuna dek kullanılması düşünülen UUİ'ye gidecek ekipten iki astronot her biri 6,5 saat sürecek 3 uzay yürüyüşü de yapacak.

Bunlardan ilkinde artık rutin hale gelen, ancak epey zor bir iş olan ve UUİ'nin soğutulmasında kullanılan boş amonyak tankı dolusuyla değiştirilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...