Uzayda kargo teslimatı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotlar, geçtiğimiz hafta Dünya’dan gönderilen insansız kargo uzay aracının gelişini görüntüledi.

07.04.2012 - 17:52

Uzayda kargo teslimatı

Avrupa Uzay Ajansı’nın üçüncü Otomatik Transfer Aracı (ATV-3), 23 Mart’ta uzaya gönderilmişti. Beş gün sonra ISS’ye ulaşan kargo aracı, istasyona içinde su, oksijen, gıda, giysi, deney malzemeleri ve roket yakıtı bulunan yedi ton malzeme ulaştırmıştı.

ATV araçları, otomatik olarak uzay istasyonuna kenetlenebilme özelliğine sahip. Astronotların çektiği fotoğrafta, kargo aracının ISS’nin Rusya bölümünde yer alan Zvezda hizmet modülüne yaklaştığı an görülüyor. 

Fotoğrafta, kargo aracının x şeklindeki solar panelleri, ISS’den gelen lazer navigasyon sisteminin ışığına maruz kalıyor. Uzayın karanlığı ve Dünya’dan yükselen parlaklık, yeryüzünün 386 kilometre yukarısında görülmeye değer bir manzara ortaya çıkarmış. Uzay istasyonunda yer alan astronot Don Pettit, fotoğrafı çekildiği gün Twitter’da paylaştı.

UZAYIN ÇÖP KOVASI
ISS’nin ihtiyacı olan malzemeleri taşımakta birebir olan ATV, 10.7 metre uzunluğunda ve 4,5 metre genişliğinde. Aynı zamanda dev bir çöp kovası görevi gören ATV, uzay aracına altı ay boyunca bağlı kalacak ve bu süre esnasında istasyonda kullanılmayan malzemelerle yüklenecek. Daha sonra Dünya’ya serbest düşüşe başlayacak olan ATV, yanarak imha olacak.

NASA, geçtiğimiz hafta ATV-3’te bir güç ve iletişim sorunu yaşandığını tespit etmiş, bu sorunların daha sonra giderildiği açıklanmıştı.

Avrupa Uzay Ajansı, tüm ATV araçlarına gök bilimcilerin isimlerini veriyor. ATV-3 de uzay ajansının kurulmasında çalışan İtalyan fizikçi Edoardo Amaldi’ye adandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...